Nga pasditja deri të dielën e paqëndrueshme, me reshje shiu dhe bubullima

Mot me shi / foto: Free Press / Dragan Mitreski

Nga pasditja e sotme deri të dielën nën ndikimin e aktivitetit ciklonik në disa vende do të jetë e paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë. Lokalisht proceset do të jenë në formë stuhie, me reshje të dendura shiu, erë të fortë, shkarkesë elektrike dhe breshër, njofton Administrata për Çështje Hidrometeorologjike (UHMR).

Gjatë kësaj periudhe do të bien mbi 40 litra shi për metër katror. Temperaturat do të jenë nën mesataren për këtë pjesë të vitit.

Sipas HMRC-së, në luginën e Shkupit do të mbizotërojë mot i ndryshueshëm me vranësira, më të freskëta dhe jostabile me reshje të kohëpaskohshme të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të fortë. Në pjesë të luginës gjatë kësaj periudhe do të ketë stuhi afatshkurtër me reshje të dendura shiu, erë të fortë, shkarkesa elektrike, larje dhe breshër.

Administrata rekomandon vigjilencë më të madhe në rast shkarkejeje elektrike, si dhe mos qëndrim në një hapësirë ​​të hapur nën pemë të vetmuara.

Video e ditës