NATO thotë se ndihma për Ukrainën duhet të mbetet të paktën 40 miliardë euro në vit

Jens Stoltenberg / Foto EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot, në një forum dy-ditor të NATO-s mbi mbështetjen afatgjatë për Ukrainën, që po mbahet në Pragë, u bëri thirrje sot krerëve të misioneve diplomatike të aleancës që të angazhojnë vendet e tyre të mbajnë ndihmën vjetore ushtarake për Kievin. minimalisht 40 miliardë euro.

-Që nga pushtimi i plotë i Rusisë në vitin 2022, aleatët i kanë dhënë Ukrainës çdo vit ndihmë ushtarake me vlerë rreth 40 miliardë euro. Ne duhet të mbajmë të paktën këtë nivel të mbështetjes çdo vit për aq kohë sa është e nevojshme, tha Stoltenberg.

Stoltenberg hodhi poshtë kërcënimet ruse për përshkallëzimin e sulmeve pas vendimit të SHBA për të përdorur armë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës