Arritën nga Maqedonia me pelena plot flori, mbetën në Preshevë pa bizhuteri dhe pa veturë.

Foto: ilustrim

Dy pasagjerë në vendkalimin kufitar të Preshevës kanë tentuar të kontrabandojnë me pelena përmes kufirit serb bizhuteri ari në vlerë prej më shumë se 2,2 milionë dinarë, njoftoi Drejtoria doganore e Serbisë.

Doganierët e kanë konstatuar kundërvajtjen kur vetura Volkswagen Passat me targa zvicerane, me të cilën një çift i ri bashkëshortor udhëtonte nga drejtimi i Maqedonisë për në Zvicër, është veçuar për kontroll të detajuar në hyrje të pikës kufitare në Preshevë.

Ndonëse thanë se nuk kishin asgjë për të denoncuar, doganieri gjatë kontrollit të makinës ka gjetur një çantë para sediljes së pasagjerit, në të cilën ndër të tjera kishte edhe një pako të pahapur me pelena.

Pesha e pazakontë e ambalazhit të pelenave çoi në dyshime se diçka fshihej brenda, gjë që shpejt u vërtetua se ishte e vërtetë, pasi në disa pelena u zbuluan disa kilogramë gjerdan dhe byzylykë floriri me dukat "Franz Joseph", si dhe zinxhirë dhe unaza. .

Meqenëse vlera e bizhuterive të zbuluara kalon një të tretën e vlerës së veturës, me vendim të gjykatës, përveç arit, është konfiskuar përgjithmonë edhe vetura në vlerë mbi një milion dinarë.

Video e ditës