Raporti i Departamentit të Shtetit tregon se situata në vend po përmirësohet, thotë Sanela Skryjelj

Deputeti i Lidhjes Socialdemokrate në pushtet (LSDM), Sanela SkrijeljAi sonte në emisionin “24 analizë” ka tentuar të nxjerrë deklarata pozitive për qeverinë në raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për vendin, ku theksohet se korrupsioni është problemi më i madh me të cilin ballafaqohet Maqedonia.

Skrijelj thotë se ka një fjali në raport që vë në dukje përpjekjet e Qeverisë për të identifikuar dhe ndjekur penalisht zyrtarët e korruptuar në radhët e saj.

“Korrupsioni është ende problem, por tani ka një fjali që thotë se Qeveria po punon për identifikimin dhe ndjekjen penale të zyrtarëve që kanë qenë të lidhur me korrupsionin. Shembulli që kemi zyrtarë të mazhorancës aktuale dhe ata ndiqen penalisht, tregon se qeveria ka vendosur të luftojë korrupsionin”, tha ajo në emisionin “24”.

Deputeti, në kundërshtim me përshtypjet se në raportin e Departamentit të Shtetit, korrupsioni në vend është shumë i pafavorshëm, thotë se nëse analizohet retorika në dokument, “vërehet se situata në vend po përmirësohet”.

“Nëse kthehemi mbrapa, do të shohim se dënimet ishin se qeveria po ndërmerrte hapa të kufizuar për të identifikuar dhe përpunuar raste të zyrtarëve të lartë. “Deri para disa vitesh ishte e pamendueshme që zyrtarët e partisë në pushtet në atë kohë do të jepeshin përgjegjës”, tha Shkrijelj.

Ajo shtoi se ky raport është një udhërrëfyes, si të gjitha raportet e tjera të partnerëve ndërkombëtarë që tregojnë se ku jemi dhe ku kemi sfida.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës