Nga pllakat rrotulluese në transmetim - Si evoluan bartësit e zërit?

Música
Foto: Andrew Berezovsky / Alamy / Alamy / Profimedia

Ndoshta për shumicën e të rinjve sot tingëllon e pabesueshme që për muzikën që tani është vetëm disa klikime larg, ndonjëherë ju është dashur të punoni shumë për të zotëruar muzikën tonë qiellore. Si i shijuam dekadat dhe përjetuam fuqinë e vërtetë të muzikës? Si evoluan bartësit e zërit?

Pavarësisht se sa ajo përpjekje kishte hijeshitë dhe virtytet e saj, ne ende duhet të vlerësojmë dhe duam atë që kemi sot si përfitim. Edhe pse është mirë të kujtojmë evolucionin e bartësve të ndryshëm të zërit.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga Roel Kramer (@vinylroel)

Vinyl dhe pllaka rrotulluese

Tingulli dehës dhe i ngrohtë i kërcitjes është diçka që i ka çmendur masat e adoleshentëve dhe të rriturve për dekada të tëra.

Vetëm ose në shoqëri, njerëzit mund të dëgjonin këto elipsa të zeza që rrotulloheshin nën gjilpërën e një pllake rrotulluese.

Regjistrimet kanë ekzistuar që nga fillimi i shekullit të 20 -të, por ato e morën qëllimin e tyre tregtar në vitin 1930, domethënë më pas filluan t'i shiten një auditori më të gjerë.

Pas disa vitesh hulumtimi të tregut, regjistrimet e Columbia shkuan një hap më tej dhe në 1948 bënë vinilin e parë, ose lojën e gjatë siç e njohim sot, në 33 1/2 rpm. Deri në vitet '60, ata ishin sunduesit absolutë të tregut, dhe më pas u shfaqën kaseta.

Megjithatë, të dhënat ende meritojnë vëmendjen tonë sot, dhe shumë ende i duan dhe i vlerësojnë ato. Në 10 vitet e fundit, shitjet e vinylit janë rritur 1.000 për qind dhe ky numër po rritet dhe rritet.

Vinyl festohet dhe lavdërohet aq shumë sa ka festën e vet. Dita e kompanisë diskografike festohet në të gjithë botën më 12 qershor, dhe për këtë qëllim lëshohen botime të veçanta të albumeve nga artistë të ndryshëm.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga Joe (@realmojojojo)

Kaseta audio

Kasetat audio ishin diçka që mund të paketohen lehtësisht në xhepin tuaj dhe të merren kudo, në çdo kohë.

Dëgjimi i muzikës në kaseta të mëdha shkaktonte gjithmonë shumë argëtim dhe aheng. Por falë këmbësorëve, argëtimi për herë të parë mund të përqëndrohet vetëm në veshët tuaj dhe në çdo situatë, diçka që ne mund të bëjmë sot.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga Mihai Marcu (@og_nev_one)

Kaseta e parë u bë nga Phillips në 1962 dhe kështu i dha një goditje fillestare perandorisë vinyl. U desh shumë kohë për të hequr vinilin nga froni, por gjithashtu ndodhi në 1985, kur kasetat i kapën për herë të parë dhe u bënë mediumi më i popullarizuar për të dëgjuar muzikë.

Avantazhi i kasetave ishte se ato ishin më të lehta për t'u prodhuar dhe shkëmbyer mes njerëzve, kështu që një bandë kontraktorësh të vegjël morën shansin e tyre, si dhe ata në vendet e pazhvilluara që më lehtë i dorëzuan kasetat e tyre në perëndim.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga LEGO @ instagram (@legoinstgrm)

Kasetat, megjithatë, kanë rënë në popullaritet për dekada të tëra, edhe me disa përpjekje romantike për të ringjallur eksitimin. Çështja shkoi aq larg sa që Fjalori Anglisht i Oksfordit në 2011 hoqi termin kasetë.

Disqe

Por, para se të kthehemi në të ardhmen në të cilën jetojmë, le të kujtojmë CD -të, kompjuterët dhe disqet ose luajtësit në makinë që kemi dëgjuar me familjen ose miqtë.

 

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga MGH (@mgh_volumeee)

CD -ja e parë u "djeg" nga "Phillips" në 1982, dhe dhjetë vjet më vonë ata u bënë një pjesë e pashmangshme e çdo shtëpie. CD -ja e parë komerciale e bërë në Amerikë ishte me temë, "Born In The USA", një album rock dhe roll kult i regjistruar nga Bruce Springsteen.

Kemi blerë disqe nga shitësit në rrugë ose në dyqane, ose i kemi prerë në shtëpitë e miqve. Për shumë prej nesh, ky ishte bartësi i parë i zërit që blemë, dhe ndoshta i fundit, sepse këngët dhe albumet nuk kanë më nevojë për transportues të tillë.

 

Çfare ndodhi me pas?

Dhe pastaj ndodhi interneti. Më shpejt dhe më shpejt, gjë që çoi në faktin se ne mund të dëgjojmë muzikë drejtpërdrejt nga portale, platforma dhe media të ndryshme, kështu që nevoja për të shkarkuar muzikë u bë më e vogël dhe më e vogël, sepse gjithçka ishte, dhe ende është, dy klikime.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga lite-magazin (@litemagazin)

Me ardhjen e shërbimeve të transmetimit, njerëzve u është dhënë mundësia të sjellin me vete pothuajse të gjithë muzikën që ju vjen në mendje. Gjëja më e mirë është se ndryshe nga kanalet dhe faqet e vjetra, përmes të cilave ne kryesisht dëgjonim muzikë, tani mund të shijojmë pa reklama, të arrijmë të gjitha këngët dhe kur jemi jashtë linje, algoritmi i rrotullon ato në mënyrë që të mos kthehen në ato tashmë dëgjon melodi dhe sugjeron muzikë e cila është për shijen tonë.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga StereoNET UK (@stereonetuk)

Pavarësisht nëse jeni duke dëgjuar një album ose jeni në disponim për të luajtur një këngë përsëritëse, bëni listat tuaja të dëgjimit ose dëgjoni ato ekzistuese, shërbimet e transmetimit i ofrojnë të gjitha sot. Thjesht zgjidhni nëse do të dëgjoni muzikë vetëm në kufje ose me njerëzit tuaj të preferuar. 73 milion këngë ju presin dhe kush e di sa podkastet e tjera.

Në 10 vitet e fundit, shitjet e vinylit janë rritur 1.000 për qind dhe ky numër po rritet dhe rritet. Vinyl festohet dhe lavdërohet aq shumë sa ka festën e vet. Dita e kompanisë diskografike festohet në të gjithë botën më 12 qershor, dhe për këtë qëllim lëshohen botime të veçanta të albumeve nga artistë të ndryshëm.

vinyl
Foto: Profimedia
Video e ditës