Nga nëntë personat e akuzuar për përdhunimin e një vajze në Hamburg, vetëm një u dënua

Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

Nëntë burra u akuzuan për përdhunimin e një adoleshenteje 15-vjeçare të dehur gjatë një feste në një park të qytetit në Hamburg në shtator 2020, por vetëm një u shpall fajtor në gjyq.

Pas ngjarjes së përmendur, vajzës i është marrë një shtupë në të cilën është gjetur sperma e nëntë të pandehurve.

Megjithatë, gjykata dënoi më të riun, një 19-vjeçar nga Irani, me dy vjet e nëntë muaj burg.

Shtatë të pandehurit morën dënim me kusht dhe brenda gjashtë muajve gjykata do të vendosë nëse do të mbetet e tillë apo do të dënohen me burgim dhe njëri nga sulmuesit është liruar nga të gjitha akuzat.

Sipas Bild, tetë nga burrat kanë një prejardhje migrante.

Krimi shkaktoi reagime të ashpra në Hamburg, dhe gjyqi për këtë krim zgjati një vit e gjysmë dhe ishte i mbyllur për publikun.

Avokatët e të pandehurve kërkuan lirimin e klientëve të tyre, duke thënë se “vajza nuk dukej sikur nuk donte seks”.

Deklarata e avokatit u konfirmua nga 40 kalimtarë që ndodheshin në parkun e qytetit atë mbrëmje. Ata thanë se vajza dukej "e hutuar, apatike, si një kukull, e paaftë dhe e pafuqishme".

Gjykata e dëgjoi vajzën me video-lidhje pak ditë më parë, por ajo nuk kishte shumë për të thënë pasi “mezi e kujton atë natë”.

Sipas raportimeve, të pandehurit ishin shumë të ftohtë gjatë gjykimit, madje njërin e kishte zënë gjumi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës