Nga 1 marsi, Rusia do të ndalojë eksportin e benzinës

Lëndon karburant me naftë
Ilustrimi: Mbushja me karburant në një pikë karburanti / Foto: EPA-EFE / CONSTANTIN ZINN

Nga 1 marsi, Rusia do të ndalojë eksportin e benzinës për gjysmë viti, tha zëdhënësja e Alexander Novak, zëvendëskryeministrit përgjegjës për mbikëqyrjen e sektorit energjetik të vendit.

Me këtë lëvizje, Moska synon të kompensojë kërkesën e shtuar të konsumatorëve vendas dhe fermerëve dhe të mundësojë servisimin e planifikuar të rafinerive.

Rusia miratoi një ndalim të ngjashëm midis shtatorit dhe nëntorit të vitit të kaluar për t'u marrë me çmimet e larta të brendshme dhe mungesat e karburantit.

Vetëm katër vende u përjashtuan - Bjellorusia, Kazakistani, Armenia dhe Kirgistani, të cilat dikur ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik dhe tani formojnë Bashkimin Ekonomik Euroaziatik.

Këto katër vende duhet të përjashtohen përsëri, së bashku me Mongolinë, Uzbekistanin dhe dy rajonet separatiste të Gjeorgjisë të mbështetur nga Rusia – Osetinë e Jugut dhe Abkhazinë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës