Prokurori i Izraelit: Kërkesa për arrestimin e Netanyahut është e pabazë

Kryeprokurori i Izraelit Gali Baharav-Miyara dhe prokurori i shtetit Amit Eisman e vlerësuan sot kërkesën e Gjykatës Ndërkombëtare për arrestimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe zyrtarëve të tjerë izraelitë si të pabazë.

Siç u përmend, GJNP-ja nuk ka juridiksion për të kërkuar urdhër-arreste kundër udhëheqësve izraelitë, pasi Izraeli është në gjendje të hetojë veten.

Khan kërkoi një urdhër arresti për Netanyahun dhe Gallant për krime që lidhen me luftën e Gazës, duke përfshirë shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve dhe përdorimin e urisë si mjet lufte.

Ai po kërkon gjithashtu akuza kundër tre liderëve të Hamasit për sulmin e organizatës ekstremiste në jug të Izraelit më 7 tetor të vitit të kaluar, i cili shkaktoi luftën.

Zyrtarët më të lartë gjyqësorë të Izraelit shpjeguan se gjyqësori izraelit "heton tërësisht të gjitha pretendimet e besueshme për shkelje të ligjit nga zyrtarët shtetërorë", duke shtuar se GJNP "nuk ka juridiksion për të hetuar këtë çështje".

Organizatat e të drejtave të njeriut kanë akuzuar prej kohësh Izraelin se nuk po heton dhe nuk ndëshkon forcat e tij të sigurisë për dhunën e kryer kundër palestinezëve, raporton Associated Press.

“Forcat e sigurisë, përfshirë IDF-në (Forcat e Mbrojtjes së Izraelit), po bëjnë luftë me përkushtim të plotë ndaj rregullave të së drejtës ndërkombëtare”, thanë prokurori i përgjithshëm dhe prokurori i përgjithshëm në një deklaratë të përbashkët.

Deklarata shtoi se sistemi ligjor në shtetin e Izraelit është i gatshëm të hetojë çdo akuzë serioze në lidhje me politikën dhe në të gjitha rastet individuale, raportojnë mediat izraelite.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës