Prokurorët kanë kërkuar dënimin maksimal me burg për futbollistin brazilian Dani Alves

Dani Alves veshi fanellën e Barcelonës për tetë vjet nga 2008 deri në 2016 / foto: EPA-EFE / JUAN IGNACIO RONCORONI

Prokurorët kishin kërkuar një dënim maksimal prej 12 vitesh burg për ish-yllin brazilian të futbollit Dani Alves (40), i akuzuar për sulm seksual.

Alves do të përballet me gjyqin për sulmin e dyshuar të një gruaje në një klub nate të Barcelonës më 30 dhjetor të vitit të kaluar. Një gjykatës hetues e paditi atë në gusht dhe gjykata më pas tha se kishte prova të mjaftueshme për një gjyq që pritet vitin e ardhshëm.

Prokurorët kërkuan gjithashtu që Alves t'i paguajë viktimës 150.000 mijë euro dëmshpërblim dhe t'i ndalohet kontakti me të për 10 vitet e ardhshme.

Ata gjithashtu duan që Alves të qëndrojë nën mbikëqyrje për një dekadë pas vuajtjes së dënimit me burg. Të gjitha kërkesat e Alves për lirim me kusht u refuzuan sepse gjykata konsideroi se ekzistonte rreziku i arratisjes së tij.

Alves fitoi 42 tituj gjatë karrierës së tij profesionale, duke përfshirë tre tituj të Champions League me Barcelonën dhe dy tituj të Copa America me Brazilin.

Ai është një nga mbrojtësit e djathtë më të mirë në histori dhe ka luajtur edhe për skuadrat e brazilianit Bahia, Sevilla, Juventus, PSG, Sao Paulo dhe meksikanin UNAM Pumas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës