Prokurorët po kërkojnë të zgjasin ndalimin e të folurit publik të Trump

foto: EPA

Prokurorët në Manhatan i kërkuan gjykatësit të qëndrojë në një urdhër për ndalimin e Trump për të folur publikisht për çështjen derisa të dënohet në korrik. Duke kundërshtuar një kërkesë mbrojtëse për të hequr kufizimet e të folurit në publik pas dënimeve të tij për krime javën e kaluar, ai Associated Press.

Ndihmës Prokurori i Qarkut Matthew Colangelo i tha gjyqtarit Juan M. Zyra e Merchandeka-s në Manhattan kundërshton çdo heqje të menjëhershme të urdhrit që ndalon Trump të bëjë deklarata për media, duke komentuar juristët dhe të tjerët që lidhen me çështjen - por jo vetë gjyqtarin.

Gjykata "ka detyrimin të mbrojë integritetin e këtyre procedurave dhe administrimin e drejtë të drejtësisë të paktën përmes seancës së dënimit dhe zgjidhjes së çdo mocioni pas gjyqit," shkroi Colangelo.

Kur shpalli ndalimin e daljeve publike, në mars, Mercan vuri në dukje se prokurorët e kërkuan atë "për kohëzgjatjen e gjyqit". Colangelo, megjithatë, argumentoi se urdhri ishte "i bazuar jo vetëm në nevojën për të shmangur kërcënimet ndaj drejtësisë së vetë gjykimit", por edhe në "detyrimin e gjyqtarit për të parandaluar dëmtimin aktual të integritetit" të çështjes.

Colangelo tha se prokurorët po shtyjnë që të dyja palët të paraqesin argumente me shkrim në gjykatë për çështjen e urdhër-arrestit në javët e ardhshme - një hap që, nëse Merchan bie dakord, do të mbante kufizimet në fuqi të paktën deri në fund të muajit.

Trump u dënua të enjten e kaluar për 34 akuza për falsifikimin e të dhënave të biznesit që rrjedhin nga ajo që prokurorët thanë se ishte një përpjekje për të mbuluar një pagesë të heshtur ndaj një aktoreje filmash për të rritur përpara zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës.

Trump është planifikuar të dënohet më 11 korrik. Dënimi i tij dënohet deri në katër vjet pas hekurave, por prokurorët nuk kanë thënë nëse do të kërkojnë burg dhe është e paqartë nëse Mercan do ta shqiptojë një dënim të tillë. Opsione të tjera përfshijnë një gjobë ose provë.

Blanche dhe Bove argumentuan në letrën e tyre të martën se Trump ka të drejtë për "përfaqësim të papenguar të fushatës" në dritën e komenteve publike të Presidentit Joe Biden rreth vendimit të premten e kaluar dhe kritikave të vazhdueshme publike ndaj Trump nga ish-avokati i tij Michael Cohen dhe Daniels dhe të dy. ato kryesore. dëshmitarët e prokurorisë.

Avokatët e Trump kanë argumentuar gjithashtu se urdhri i gëlltitjes duhet të hiqet në mënyrë që ai të mund të adresojë plotësisht çështjen dhe dënimin e tij me debatin e parë presidencial të planifikuar për 27 qershor.

Merchan lëshoi ​​urdhrin e Trump-it në 26 mars, javë para fillimit të gjyqit, pasi prokurorët ngritën shqetësime për prirjen e kandidatit të supozuar republikan për president për të sulmuar njerëzit e përfshirë në çështjet e tij.

Merchan më vonë e zgjeroi atë për të ndaluar komentet për familjen e tij pasi Trump publikoi postime në mediat sociale duke sulmuar vajzën e gjykatësit, një konsulente politike demokrate. Komentet në lidhje me Merchan dhe Prokurorin e Qarkut Alvin Bragg janë të lejuara, por një urdhër për gënjeshtër ndalon deklaratat ndaj stafit të gjykatës dhe anëtarëve të ekipit të prokurorisë së Bragg.

Trump vazhdoi të operonte disi nën idenë se ai ishte ende duke u heshtur, duke u thënë gazetarëve në Trump Tower të Premten: "Unë jam nën një urdhër gag, një urdhër të neveritshëm gag".

Duke iu referuar Cohen-it, Trump tha: "Nuk më lejohet të përdor emrin e tij për shkak të urdhrit të gabimit" përpara se të kritikonte armikun e tij në sallën e gjyqit si "i pamartuar".

Gjatë gjyqit, Merchan e mbajti Trumpin në përbuzje të gjykatës, e gjobiti atë me 10.000 dollarë për shkeljen e urdhrit të gagës dhe e kërcënoi se do ta fuste në burg nëse e bënte përsëri.

Përdorimi i termit "sleazbag" nga Trump për të përshkruar Cohen pak përpara gjyqit i tmerroi prokurorët, por gjyqtari nuk e konsideroi atë si shkelje të urdhrit të gafave. Merchan nuk pranoi të sanksionojë Trumpin për një postim në rrjetet sociale të 10 prillit duke iu referuar Cohen dhe Daniels me atë sharje.

Gjykatësi tha më pas se pretendimi i Trump se ai po i përgjigjej postimeve të mëparshme të Cohen që kritikonin atë "mjafton për t'i dhënë atij një pauzë nëse prokurorët e kanë përmbushur barrën e tyre për të treguar se posti ishte jashtë kufijve".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës