Akuza e policit, plumbi i të cilit vrau Fatmatën: U përlesh me kontrabandistin me armë në dorë

Foto: Second Tree Instagram

Policja që qëlloi emigranten Fatmata Kamara nga Sierra Leone, pas së cilës ajo vdiq në Gjevgjeli, është akuzuar për krime të rënda kundër sigurisë publike, mëson Shtypi i Lirë nga burime në Prokurori. Me burg u dënuan edhe dy kontrabandistët e emigrantëve, ndërsa polici që qëlloi të riun Fatmata pas një hetimi të gjerë u akuzua për krime të rënda kundër sigurisë publike. Është në dorën e tij pasaporta e konfiskuar.

Gjegjësisht, sipas informacioneve të Sloboden Pechat, polici në të kaluarën ishte akuzuar edhe për marrje ryshfeti, ishte larguar nga posti i tij në MPB, dhe më pas ishte kthyer në punë pasi kishte paditur MPB-në. Në rastin konkret me emigranten Fatmata, sipas prokurorisë, punonjësi i policisë është përleshur me një nga kontrabandistët tashmë të dënuar, edhe pse e dinte se mbante në dorë një armë zyrtare të mbushur me municion, e cila mund të kanë rrezikuar jetën dhe sigurinë e të gjithë grupit të emigrantëve dhe gjatë përleshjes ka qëlluar nga arma zyrtare.

Në këtë mënyrë, sipas Prokurorisë, ka shkaktuar rrezik të konsiderueshëm për jetën dhe trupin e të grumbulluarve dhe plumbi ka përfunduar në trupin e emigrantes Fatmata Kamara nga Sierra Leone, e cila ishte ulur në pjesën e pasme të Automjeti Mercedes. Plumbi e ka goditur në shpatullën e djathtë dhe nga plumbi ka ndërruar jetë në spitalin e Gjevgjelisë.

Dy kontrabandistë emigrantësh, të cilët tentuan të përfitonin duke transportuar emigrantë, janë dënuar me burg për kontrabandë emigrantësh, pasi e kishin pranuar më parë fajin.

Ngjarja në të cilën humbi jetën tragjikisht Fatmata, ka ndodhur më 19 prill të këtij viti herët në mëngjes në afërsi të Gjevgjelisë. Polici i akuzuar ishte në fakt menaxher turni. Para se të niste debati për armën, polici i ka dhënë sinjal kontrabandistit dhe e ka paralajmëruar me fjalët “Stop policinë”, por kontrabandisti nuk i është përgjigjur paralajmërimit. Polici i akuzuar sërish e ka tërhequr vërejtjen që të ndalojë dhe të ndalojë pranimin e emigrantëve në automjetin e tij, këtë herë duke mbajtur në duar pistoletën e shërbimit. Dhe ai paralajmërim rezultoi i pasuksesshëm, pas së cilës pati një përplasje, viktimë e së cilës është Fatmata Kamara.

Familja e Fatmatës përmes mesazhe video të cilën ata e dërguan në redaksinë e Sloboden Pechat, kundërshtuan versionin e policisë për ngjarjen, ku thuhet se kontrabandisti i migrantëve sulmoi policin në përpjekje për t'i hequr armën e shërbimit. Mirëpo, sipas aktakuzës që është ngritur dhe shpallur sot, realisht rezulton se polici i është afruar kontrabandistit me qëllim që ta arrestojë, duke e ditur se kontrabandisti mund të rezistojë dhe të reagojë, duke vënë në rrezik të gjithë grupin e emigrantëve. Në këtë ngjarje tragjike i ka dhënë fund edhe jeta vajzës së re.

Vrasja e saj arriti te deputetët e Parlamenti Evropian dhe Josep Borrell.

"Ne nuk mund të lejojmë që histori të tmerrshme si ajo e Fatmës të ndodhin në kufijtë e Unionit tonë dhe nuk mund të lejojmë që vdekja e saj të kalojë pa u vënë re pa u vënë drejtësia." Kam shkruar një pyetje parlamentare për të tërhequr vëmendjen e institucioneve evropiane ndaj kësaj të reje, por edhe për të bërë thirrje për respektimin e të drejtave të njeriut dhe kufijve të BE-së. Pyeta gjithashtu se si po zhvillohen marrëdhëniet dypalëshe me Maqedoninë e Veriut, një vend kandidat për sa i përket menaxhimit të migracionit dhe aksesit në një sistem drejtësie që është universal, i lirë dhe i drejtë”, tha deputetja e Parlamentit Evropian Alessandra Moretti.

Bashkëshorti i Fatmatës, Abu Bakar, ka mbetur në Maqedoni dhe tani është azilkërkues, për të qenë i pranishëm në gjyqet ku kërkon drejtësi për gruan e tij. Ajo po vdiste në krahët e tij dhe ata e donin njëri-tjetrin që nga fëmijëria, jetonin shtëpi më shtëpi. Ai gjithashtu kishte probleme me marrjen dhe transportimin e trupit të gruas së tij të ndjerë në Sierra Leone për shkak të pengesave administrative. Trupi nga AD Buteli merr përsipër pas Ekipet e gazetarëve duhet të kontrollonin situatën.

VIDEO | Tension në “Butel”: Më jepni trupin e gruas sime për një varrim të denjë, lutet bashkëshorti i Fatmatës së vrarë

Pasi jetuan në një kamp refugjatësh grekë dhe iu refuzua azili, Fatmata dhe Abu Bakar u larguan nga Greqia për në Maqedoni ku Fatmata u vra. Bashkëshorti i Fatmatës, Abu Bakar, pretendon se ai bërtiti, thirri ndihmë dhe kërkoi që të dërgohej në spital me gruan e tij që po vdiste. Por ai u ndalua dhe sipas fjalëve të tij, policia i ofroi ta merrte dhe ta linte të shkonte në kufirin e Serbisë në mënyrë që të vazhdonte vetë rrugëtimin. Ai refuzoi dhe tani kërkon azil në Maqedoni për të kërkuar drejtësi për gruan e tij në gjykatat maqedonase.

Vrasja e Fatmës ndodhi rastësisht në të njëjtën ditë kur FRONTEX, Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare, u vendos në kufirin maqedono-grek.

Organizata italiane Second Three ndau detaje emocionale se si ajo është një vajzë e ngrohtë, e re 23-vjeçare plot jetë, gjithmonë e gatshme për të ndarë forcën dhe energjinë e saj me të tjerët.

-Ajo ishte shumë e dashuruar me burrin e saj Ebu Bekrin. Ata njiheshin që kur ishin fëmijë dhe e quanin njëri-tjetrin "gjithçka ime". Të tjerët rreth tyre shpresonin se edhe ata do të gjenin dikë që i donte siç e donin Ebu dhe Fatma njëri-tjetrin. Ebu Bekari ishte me Fatmën ditën që ajo u pushkatua. Ajo thërriste emrin e tij. Ai u lut për ndihmë. Videoja e Abu Bakarit duke përqafuar Fatimen teksa ajo vdes e qëlluar në tokë është thjesht pa fjalë. Më pas i kanë vënë prangat, e kanë përzënë për disa orë, e kanë mbajtur një ditë në paraburgim dhe nuk i kanë thënë asgjë për gruan. Pastaj i ofruan transferimin e tij në kufi për të vazhduar në Serbi. Por ai kërkon drejtësi për Fatmatën”, tha organizata “Treja e Dytë”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës