OSBE dhe NATO duhet të luajnë rolin e tyre në mbështetjen e Ukrainës, tha Osmani

Fjala e Bujar Osmanit para Këshillit Veriatlantik të NATO-s / Foto: Facebook

Kryetari i OSBE-së dhe ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka mbajtur një fjalim sot në Këshillin Veriatlantik të NATO-s në Bruksel, ku prezantoi Programin e Maqedonisë së Veriut si kryesuese e OSBE-së në vitin 2023.

Siç informon MPJ-ja, para Këshillit, të cilin e drejtoi zëvendëssekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Joana, Osmani theksoi rëndësinë e rolit të NATO-s dhe OSBE-së në arkitekturën evropiane të sigurisë dhe prezantoi vizionin e Maqedonisë së Veriut si kryesuese e OSBE. Ai tregoi se fokusi i kryesisë do të jetë te njerëzit dhe te vlerat dhe parimet e OSBE-së, të cilat dyshohet se janë shkelur nga agresioni rus kundër Ukrainës.

"Agresioni i Federatës Ruse kundër Ukrainës ka tronditur shtyllat e sigurisë sonë", theksoi Osmani, duke shtuar se Ukraina do të mbetet prioritet kryesor dhe çështje kyçe e sigurisë.

Sipas Osmanit, prioriteti ynë në të tre aspektet do të jetë që të ofrojmë mbështetje thelbësore për Ukrainën dhe popullin e saj.

Osmani para të pranishmëve theksoi se agresioni ndaj Ukrainës duhet të ndalet, si dhe se vdekja e civilëve dhe shkatërrimet janë të papranueshme, ndërsa pasojat dhe koston e kësaj lufte për të gjithë Evropën dhe gjithë rajonin e OSBE-së i cilësoi si për të ardhur keq dhe e padurueshme.

- Vuajtjet civile janë arsyeja e përqendrimit tonë të fortë tek njerëzit që janë të parët që goditen nga ky agresion. Ata që janë të ekspozuar drejtpërdrejt ndaj luftës dhe konfliktit kanë frikë për jetën e tyre, ndërsa ata që janë më larg ndjejnë pasiguri, ankth dhe pasiguri. Mënyra e tyre e jetesës vihet në pikëpyetje dhe përditshmëria e tyre u prishet. Angazhimi ynë është kryesisht për njerëzit. Kjo është motoja jonë dhe forca shtytëse për vitin e ardhshëm, theksoi Osmani para të pranishmëve.

Në fjalën e tij, Osmani përmendi rolin e dy organizatave në promovimin e kontrollit të armëve dhe ndërtimit të besimit dhe masave të sigurisë.

-Të dyja organizatat duhet të luajnë rolin e tyre kur bëhet fjalë për mbështetjen e Ukrainës, por edhe për vendet apo partnerët e tjerë pjesëmarrës. Ata kanë mjetet dhe mekanizmat e nevojshëm për të kontribuar për siguri dhe stabilitet më të madh, theksoi Osmani.

Fjala e Bujar Osmanit para Këshillit Veriatlantik të NATO-s / Foto: Facebook

Para Këshillit të Atlantikut Verior të NATO-s, Osmani përmendi edhe situata të tjera krize në rajonin e OSBE-së, duke theksuar se Azia Qendrore dhe rajoni i Evropës Juglindore do të mbeten në fokus. Ai paralajmëroi forcimin e misioneve në terren të OSBE-së dhe mbështetjen për praninë e përgjithshme në terren.

Në krye të listës së prioriteteve të Maqedonisë së Veriut si kryetar i OSBE-së, Osmani ka vënë në dukje luftën kundër korrupsionit dhe promovimin e qeverisjes së mirë, duke thënë se është një “sëmundje” e zakonshme që kërcënon rritjen demokratike dhe socio-ekonomike.

Ai njoftoi se Organizata do t'i përkushtohet mbështetjes së të drejtave themelore të njeriut dhe promovimit të tolerancës dhe mosdiskriminimit si parakusht për sigurinë e përgjithshme.

Kryetari i OSBE-së Osmani theksoi rëndësinë e bashkëpunimit ndërmjet OSBE-së dhe NATO-s.

- Më vjen shumë mirë që Koncepti Strategjik i miratuar vitin e kaluar në Madrid, i cili tregon qartë se NATO synon të forcojë koordinimin dhe bashkëpunimin tonë të përbashkët. Si kryetar i OSBE-së, jam i bindur se të gjithë mund të përfitojmë nga ky bashkëpunim, pasi punojmë për të kontribuar në proceset e sigurisë dhe stabilitetit në Evropë dhe në botë, tha Osmani.

Para fjalimit në Këshillin e Atlantikut Verior të NATO-s, Osmani pati një takim me Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Mircea Joanna, ku pati rastin të vlerësojë përfshirjen e Joanës si kryetare e OSBE-së në vitin 2001, kur përpjekjet e tij çuan në një stabilitet më të madh në vendin tonë. vendit dhe rajonit.

Në një deklaratë të përbashkët, Osmani ritheksoi se pavarësisht natyrës dhe qëllimit të ndryshëm, NATO dhe OSBE kanë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e sigurisë evropiane.

- Të dyja organizatat bazohen në parime dhe vlera, të cilat në rastin e OSBE-së, janë shkelur rëndë nga agresioni ushtarak. Besoj se ka hapësirë ​​për bashkëpunim dhe duhet të shterojmë të gjitha mundësitë për të kontribuar për siguri më të madhe në rajonin e Evropës, por edhe më gjerë, tha Osmani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës