Kushtojini vëmendje këtyre pesë shenjave: Simptomat e një ataku kardiak shfaqen edhe një muaj më parë

Foto: Profimedia

Shumica e njerëzve përjetojnë një atak në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, thotë ai Daily Mail, dhe arsyeja janë nivelet e proteinave në gjak.

Gjegjësisht, shkencëtarët kanë analizuar inhibitorin e aktivizuesit të plazminogenit të proteinës, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Është në kulmin e saj herët në mëngjes, gjë që rrit rrezikun e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.

– Ky është një zbulim i madh për trajtimin e pacientëve me prirje ndaj sëmundjeve kardiovaskulare dhe shfaqjes së mpiksjes së gjakut dhe gjithashtu mund të shërbejë për një kohë më të mirë të terapisë – tha autori i studimit, Dr. Frank Scheer. Shkencëtarët po planifikojnë studime më të gjera mbi lidhjen midis orës së trupit dhe kësaj proteine.

Simptomat që mund të paralajmërojnë një atak në zemër

Disa simptoma të sulmit në zemër mund të shfaqen edhe një muaj para sulmit në zemër:

Lodhja

Nëse arteriet ngushtohen, zemra merr më pak gjak se zakonisht, gjë që e bën më të vështirë punën e saj. Kjo është arsyeja pse ndiheni gjithmonë të lodhur dhe të përgjumur.

Gulçim

Kur zemra merr më pak gjak, kjo do të thotë gjithashtu se mushkëritë marrin më pak oksigjen. Nëse papritmas keni probleme me frymëmarrjen, duhet patjetër të konsultoheni me mjekun, sepse ka mundësi që të piqet një atak në zemër.

Dobësi

Nëse ndjeni dobësi të pashpjegueshme, ka mundësi që të ketë një ngushtim të arterieve, për shkak të së cilës gjaku nuk qarkullon siç duhet. Atëherë edhe muskujt nuk marrin gjithçka që u nevojitet dhe ka mundësi t'i bie të fikët.

Djersë e ftohtë dhe marramendje

Qarkullimi i dobët do të thotë gjithashtu se qarkullimi i gjakut në tru është i kufizuar, gjë që është kërcënuese për jetën. Në situata të tilla ndiheni të trullosur dhe konfuz dhe këto janë simptoma që nuk duhen anashkaluar aspak.

Presioni në gjoks

Simptomat e hershme të sulmit në zemër përfshijnë shqetësimin dhe presionin në gjoks, më pak dhimbje ose rritje të presionit të gjakut dhe këto probleme shfaqen më shpesh me afrimin e ditës së sulmit në zemër.

Video e ditës