Imazhe të publikuara satelitore: rusët po hapin masivisht llogore në Krime, pritet një ofensivë ukrainase

Imazhe satelitore të Skywatch / FOTO printscreen - Youtube

Pas tërheqjes nga Kherson, rusët, me sa duket, filluan të ndërtojnë një sistem pozicionesh mbrojtëse në kufijtë e Krimesë. Gjegjësisht, imazhet satelitore të publikuara kohët e fundit që janë në dispozicion për publikun e gjerë tregojnë llogore të sapohapura përgjatë kufirit administrativ të Krimesë dhe rajonit Kherson. Edhe pse për momentin në titujt e mediave botërore nuk thuhet saktësisht se çfarë do të thotë kjo vendosmëri e rusëve në Krime, shumica prej tyre deklarojnë se ukrainasit me siguri po përgatiten për një ofensivë në gadishullin e Krimesë.

Në zonën tokësore që lidh Krimenë me Ukrainën, llogoret e para u hapën që në tetor, sipas pamjeve të Sknjatch. Në një foto mund të shihni edhe një skavë pas së cilës ka mbetur e verdhë - tokë e sapo gërmuar. Këto pozicione janë të vendosura pranë qytetit të Armyansk, jo shumë larg pikës kufitare Kalanchak. Pranë tij ka një kanal që çon ujin nga Dnieper në Krime.

Kherson dhe Dnieper, i cili tani ndan palët ndërluftuese, janë 120 kilometra larg Krimesë. Ai gadishull lidhet me pjesën tjetër të Ukrainës me tre "ura" të ngushta tokësore – zona që janë ideale për mbrojtje. Por, në mënyrë që forcat ukrainase të arrijnë edhe pozicionet mbrojtëse të sapondërtuara në portat e Krimesë, ata do të duhet të kalojnë Dnieper ose të mbërrijnë nga drejtimi i Zaporozhye, gjë që nuk ka gjasa nëse jo e pamundur, thotë Politika serbe.

FOTO/ Krime, Wikipedia

Ndërtimi i pozicioneve mbrojtëse u vu re gjithashtu përgjatë lumit Siversky Donetsk, i cili ndan Donetsk dhe Luhansk. Aty u vu re se kamionët mbanin konstruksione betoni të armuar që ishin gërmuar dhe përdorur si bunkerë. Të njëjtën gjë bënë edhe ukrainasit në frontin e Donetskut, por aty u zbulua se pjesa e brendshme e bunkerit ishte e veshur me asbest. Asbesti u shemb për shkak të lagështirës dhe video të ushtarëve ukrainas që protestonin kundër tij u shfaqën në mediat sociale. Siç thonë ata, nëse artileria ruse nuk i vret, azbesti me siguri do t'i vrasë.

Meqë ra fjala, pas tërheqjes së rusëve nga Khersoni, dy palët ndërluftuese po e shfrytëzojnë këtë kohë për të pushuar dhe përgatitur për dimrin. Moti i ftohtë nuk do të thotë se luftimet do të ndalen plotësisht, por ushtarët në front duhet të përgatiten për një kundërsulm të mundshëm. Në të njëjtën kohë temperaturat nën zero mbështesin përdorimin e njësive të mekanizuara të blinduara. Toka e ngrirë është një sipërfaqe më e mirë për tanke sesa e lagësht, prandaj mund të priten operacione sulmuese edhe më të mëdha.

Video e ditës