Postuar sot: Fakte për librin "1984" të George Orwell

George Orwell dhe libri i tij "1984" / Foto: Profimedia

Vepra letrare "1984" të romancierit anglez George Orwell, e cila u botua në këtë ditë të vitit 1949, na dha shumë përshkrime të sistemeve distopike dhe shtypëse të qeverisjes.

Epo, edhe nëse e keni lexuar historinë e luftës së personazhit imagjinar Winston Smith kundër diktaturës së "Vëllai i madh", ka ende disa fakte, histori dhe teori interesante për "1984" që me siguri do t'ju duken interesante, thotë "fije mendore".

Pas pak, vepra do të kishte një emër tjetër

Para botimit të librit “1984”, Orwell ishte i pavendosur për emrin e veprës. Për disa kohë ai mendoi ta emëronte "Njeriu i fundit në Evropë".

Orwell nuk mund të vendoste për vitin

Para se të vendoste ngjarjet distopike të vitit 1984, Orwell e konceptoi romanin e tij në 1980 dhe 1982.

Para se të kritikonte propagandën në një libër, Orwell punoi si propagandues

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Orwell punoi për BBC. Ai ishte i përfshirë në hartimin dhe mbikëqyrjen e programeve të transmetuara në kanalet indiane për të inkurajuar popullsinë indiane që të bashkëpunonte me aleatët dhe të dilte vullnetare për ushtrinë.

Orwell modeloi dhomën 101 sipas zyrës së BBC-së

Vendi më i frikshëm në libër është Dhoma 101, dhoma e torturave e Ministrisë së Dashurisë, ku viktimat u nënshtrohen makthet e tyre më të këqija. Lexuesit mund të mos e dinë se Orwell e bazoi këtë vend rrëqethës në një dhomë të vërtetë. Ndërsa punonte si propagandues, Orwell e kuptoi se shumica e informacioneve të publikuara nga BBC kërkonin miratimin e Ministrisë së Informacionit, ndoshta në ndonjë dhomë 101. Këtu ndoshta erdhi frymëzimi për emrin e dhomës së makthit, e cila ka që është prishur, por ka një model të vogël të tij.

George Orwell ndërsa punonte si gazetar në BBC / Foto: Alamy Stock Photo / Alamy / Profimedia

Orwell u monitorua gjatë shkrimit të vitit 1984

Dymbëdhjetë vjet përpara se të botonte 1984, Orwell botoi një vepër jo-fiction, Rruga drejt Wigan Pier, në të cilën ai eksploronte varfërinë dhe shtypjen e klasave në Anglinë e viteve XNUMX. Për shkak të kërkimit për librin "Rruga drejt skelës së Wiganit", i cili përshkruante kushtet e punës në minierat e qymyrit, shërbimi i inteligjencës e vendosi Orwell në një listë vëzhgimi, në të cilën ai kaloi më shumë se një dekadë. Dosja zyrtare përmend “pikëpamjet e avancuara komuniste” dhe “stilin bohem të veshjes” së Orwell-it.

Regjimi i "Big Brother" u frymëzua nga sistemet botërore të qeverisjes

Orwell nuk e kufizoi veten në një diktaturë kur konceptoi regjimin shtypës në veprën "1984". Shkrimtari mori shumë elemente nga Bashkimi Sovjetik, duke përfshirë sloganin "2+2=5" nga i ashtuquajturi plan pesëvjeçar për zhvillimin kombëtar, i cili filloi në vitin 1928 (edhe pse shprehja ishte në përdorim disa dekada më parë), dhe policia e Bashkimit Sovjetik ishte një frymëzim për shumicën e veprimeve të Policisë së Mendimit dhe Ministrisë së Dashurisë. Për më tepër, ballafaqimi me "mendimet e liga" të kujton Policinë e Lartë Speciale, një njësi policore japoneze që gjatë Luftës së Dytë Botërore dënoi të menduarit jopatriotik gjatë "Luftës së Mendimeve" të vetëshpallur.

Personazhi i Julia thuhet se bazohet në gruan e dytë të Orwell

Shumë ekspertë spekulojnë se Julia, protagonistja femër e librit dhe partnerja e dashurisë së protagonistit Winston Smith, bazohej në gruan e dytë të Orwellit, Sonia Brownell. Megjithatë, ky nuk është një krahasim aspak lajkatar. Orwell e përshkruan Julian si "një rebele nga beli e poshtë" dhe Winston Smith përfundimisht e tradhton atë për t'u liruar.

Orwell vuante nga tuberkulozi ndërsa shkruante 1984

Shumica e njerëzve do të pushonin një javë me një ftohje, por Orwell nuk e la që periudha e tij me tuberkulozin ta ndalonte të shkruante një roman tjetër. Pas një qëndrimi në spital, ai vazhdoi të punonte dhe thuhet se u rrëzua pas përfundimit të dorëshkrimit të dytë.

Një nga përkthyesit nuk e kuptoi fjalinë e parë

Megjithëse është e zakonshme që teksti të pësojë ndryshime gjatë përkthimit, versioni origjinal italian i romanit e zbuti shumë tonin ogurzi të fjalisë së famshme hyrëse: “Ishte një ditë e pastër dhe e ftohtë prilli; orët tregonin orën trembëdhjetë.'

Një përkthyes i panjohur e përktheu fjalinë si: "...orët tregonin orën një", me sa duket nuk e dinte se Orwell kishte futur qëllimisht një kohë që nuk ekziston në shumicën e orëve analoge. Meqenëse orët njëzet e katër orë ishin të zakonshme në Itali, duket se ora origjinale e Orwellit nuk ishte me interes për përkthyesin.

Foto: Jeffrey Whyte / Alamy / Alamy / Profimedia

Orwell pothuajse u mbyt ndërsa punonte për romanin

Orwell shkroi shumicën e romaneve të tij në Ishullin Jura, në Skoci, ku ai ishte më produktiv. Por edhe në atë mjedis, ai kishte periudha zvarritjesh, të cilat ndonjëherë ishin veçanërisht katastrofike. Një ditë vere në 1947, ai bëri një pushim nga shkrimi dhe mori djalin dhe nipërit e tij në një udhëtim me varkë në gjirin e afërt të Corryvrekan. Gjatë udhëtimit, varka e familjes u përmbys papritur dhe të gjithë përfunduan në det pa jelek shpëtimi. Për fat të mirë, të gjithë mbijetuan, por ngjarja dëmtoi më tej shëndetin tashmë të brishtë të Orwell.

Orwell vdiq vetëm shtatë muaj pas botimit të romanit

Megjithëse Orwell ishte i suksesshëm si transmetues, gazetar dhe shkrimtar, ai për fat të keq nuk dëshmoi kurrë ndikimin e jashtëzakonshëm që vepra e tij më popullore pati në botë. Orwell vdiq më 21 janar 1950, si pasojë e tuberkulozit.

"1984" është një roman i preferuar i shumë njerëzve të famshëm

Stephen King dhe ylli i serialit "Game of Thrones" ("Game of Thrones"), Keith Harrington e përmendën romanin si një nga librat e tyre të preferuar.

David Bowie donte ta kthente librin në një muzikal

Një tjetër adhurues i romanit ishte David Bowie, i cili donte ta kthente librin në një muzikal në mesin e viteve shtatëdhjetë. Fatkeqësisht, e veja e Orwell nuk dha leje për projektin, por Bowie shkroi disa këngë për të.

Romani "1984" është tashmë në domenin publik në disa vende

Romani i Orwellit lejohet të botohet publikisht në Kanada, Australi, Argjentinë, Afrikën e Jugut dhe Oman. Në vitin 2021, ky libër u bë i disponueshëm për publikun në 28 vende të Bashkimit Evropian, si dhe në Rusi. Në Amerikë do të ndodhë në vitin 2044.

"Ferma e Kafshëve": Satira e famshme politike e George Orwell merr lojën e saj!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës