Dëbora e madhe shkakton shumë probleme në Poloni, Sllovaki dhe Çeki, dy persona kanë humbur jetën

Dëbora e madhe shkaktoi aksidente dhe ndërprerje të mëdha të energjisë elektrike në Sllovaki, Republikën Çeke dhe Poloni, ku të paktën dy persona humbën jetën për shkak të motit të sotëm.

Në Ciesiec, në Poloninë jugore, pranë kufirit me Sllovakinë, një grua e moshuar vdiq pasi një pemë ra në shtëpinë e saj gjatë një stuhie.

Zjarrfikësit e kanë gjetur pensionistin në shtëpi, ka thënë për agjencinë PAP zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës.

Një grua gjithashtu vdiq pranë portit verior të Gdańsk kur makina e saj u përplas me një pemë, raporton TVN24 dhe stacioni televiziv sot raportoi më shumë se 140 aksidente trafiku të lidhura me reshjet e mëdha të borës dhe rrugët e rrëshqitshme.

Në veri të Sllovakisë, autoritetet kanë shpallur një "gjendje të jashtëzakonshme" në 27 komuna, e cila lejon masa të veçanta emergjente dhe kufizime, njoftoi agjencia TASR.

Disa vendpushime të njohura të skive janë mbyllur për fundjavë.

Banorëve të kryeqytetit rajonal Zilina dhe qyteteve përreth u kërkohet të mos largohen nga shtëpitë e tyre përveç në rrethana absolutisht të nevojshme.

Në Republikën Çeke, pemët që ranë në linjat e energjisë lanë dhjetëra mijëra familje pa energji elektrike, njoftoi agjencia CTK.

Pranë Jablone në drejtim të kufirit polak, shërbimeve të urgjencës iu desh të tërhiqnin dy të plagosur nga makina e tyre pasi një pemë ra mbi të.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës