Nutricionistja Tanja Turundzieva: Harrojeni çajin jeshil për migrenën, pini çaj kamomili

Foto: Arkivi Privat / Profimedia

Ne nuk mund ta klasifikojmë dhimbjen si një sëmundje, përveç nëse është një dhimbje migrene. Çdo person ka përjetuar një dhimbje koke, e cila në fakt është pasojë e një ngarkese ose një sinjal se diçka nuk shkon me trupin. Arsyet mund të jenë të ndryshme dhe në situata të caktuara mund të kërkojmë ndihmë për disa pije (pije) dhe produkte të shëndetshme.

Dhimbjet e kokës janë më të zakonshme tek femrat. Është vërtetuar se femrat vuajnë nga dhimbje koke më shpesh sesa meshkujt. Tek femrat janë veçanërisht të theksuara dhimbjet e kokës para dhe gjatë ciklit menstrual, me dëshirë të shpeshtë për diçka të ëmbël. Por pritshmëria që dhimbjet e migrenës dhe në përgjithësi simptomat e sindromës premenstruale (PMS) të lehtësohen me pak çokollatë është e gabuar, sepse çokollata ndikon në intensifikimin e dhimbjes së kokës, pra migrenës, thotë dietologia. Tanja Turundzieva.

Shkaqet më të shpeshta të dhimbjes së kokës

Turundzieva thekson se dhimbjet e kokës mund të shkaktohen nga gjendje dhe situata të ndryshme.

– Shkaktarë të dhimbjes së kokës mund të jenë ndryshimet e presionit të gjakut, stresi i vazhdueshëm, si dhe marrja e disa lëndëve ushqyese që dëmtojnë organizmin, krijojnë intolerancë apo alergji. Nga ana tjetër, dhimbjet e kokës nga migrena mund të shkaktohen nga predispozita gjenetike”, tha dietologia.

Produkte për të shmangur

Përveç çokollatës, të cilën e kemi përmendur tashmë, ushqimet dhe pijet që irritojnë dhimbjen e kokës janë të gjitha pijet me kafeinë, si dhe pijet me ëmbëlsues artificialë (aspartame dhe të ngjashme), vera e kuqe për shkak të sasisë së madhe të sulfateve në të, e tymosur. mish dhe mish të përpunuar. , si dhe emulguesi mono-natriumi glutamate, i cili shtohet për të përmirësuar shijen. Është kontradiktore që shumë njerëz arrijnë për kafe kur kanë dhimbje koke, por ndodh efekti i kundërt – pijet e tepërta me kafeinë mund të shkaktojnë dhimbje koke, jo ta zgjidhin atë.

- Nëse vëreni se pas konsumimit të produkteve të caktuara keni gjithmonë dhimbje koke, duhet të kufizoni ose eliminoni marrjen e tyre, sepse intoleranca (intoleranca) ose alergjitë mund të çojnë në dhimbje koke, pa shfaqur simptoma në sistemin tretës - thotë Turundzieva.

Ushqyes që do të lehtësojnë dhimbjet e kokës

Disa lëndë ushqyese do të ndihmojnë në kapërcimin e dhimbjes së kokës. Disa nga mineralet që dihet se merren me stresin janë magnezi dhe kalciumi, si dhe vitamina B.

– Në momentet kur vuajmë nga dhimbjet e kokës, do të na ndihmonte marrja më e mirë e lëndëve ushqyese, që përmbajnë pikërisht këto minerale dhe vitamina. Këto përfshijnë perimet me gjethe jeshile, si dhe arrat (bajamet e papërpunuara, lajthitë dhe arrat), të cilat janë të pasura me natrium dhe kalcium. Megjithatë, është veçanërisht e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje raportit të këtyre dy mineraleve - ai duhet të jetë 2: 1, dmth duhet të marrim dy herë më shumë kalcium sesa magnezi. Tek femrat para menstruacioneve ky raport duhet të përmbyset, pra dy herë më shumë magnez se kalciumi. Gjithsesi duhet pasur gjithmonë kujdes, sidomos tek ata që marrin magnez në formë të suplementit (suplementit) dietik, sepse magnezi i tepërt mund të kundërindikohet në funksionin e veshkave – këshillon Turundzieva.

Kur flasim për pije që mund të ndihmojnë në rast dhimbje koke, më parë besohej se çaji jeshil është më i miri, por për shkak të sasisë së madhe të oksalateve në të, ai tashmë është lënë jashtë. Ai i jep vendin çajit të kamomilit si numër një në zgjedhjen e çajrave që do të ndihmojnë me dhimbjet e kokës.

Rekomandimet e të ushqyerit

Turundzieva thotë se megjithatë, nëse dhimbja e kokës na pushton, do të ishte mirë të pimë ujë me disa pika lëng limoni në të, i cili do të ndihmojë në zgjerimin e enëve të gjakut. Më pas, është e nevojshme të futen lëngje të mjaftueshme në trup, në formën e lëngjeve të saposhtrydhura dhe ujit, sepse dehidratimi mund të shkaktojë dhimbje koke. Përveç arrave, mund të shtohen edhe farat, si dhe shumë fruta dhe perime të freskëta, veçanërisht perimet me rrënjë, të cilat përmbajnë vajra esencialë dhe kanë një aromë specifike; Kjo lloj perimesh përmban një sasi të madhe të magnezit dhe vitaminës B e cila ka një efekt relaksues dhe antistres në organizëm.

Gjetja e problemit të vërtetë pas dhimbjeve të kokës

Një dietë e ekuilibruar dhe një përzgjedhje e produkteve që shqetësojnë trupin mund të ndikojnë në dhimbje koke, por nëse dhimbja përsëritet vazhdimisht për një kohë të gjatë, atëherë duhet të hetohen patjetër shkaqet e dhimbjeve të tilla. Në fakt, Turundzieva përmend se mëlçia e dhjamosur, e cila shfaqet më shpesh te meshkujt, mund të rezultojë edhe me dhimbje koke. Në të njëjtën kohë mund të shfaqen dhimbje koke të shpeshta nëse nuk kemi rrjedhje të mjaftueshme të gjakut në tru, në gjendje spondiloze, karotide të bllokuara ose të yndyrshme e të ngjashme.

Një tjetër shkak i dhimbjeve të shpeshta të kokës është dehja e trupit. Në atë rast, Turundzieva këshillon që trupi duhet të detoksifikohet duke konsumuar sasi të mëdha të frutave dhe perimeve të freskëta, sepse ato janë detoksifikuesit më të mirë të trupit tonë dhe veprojnë në metabolizmin tonë. Duhet pasur kujdes në marrjen e ushqimeve me yndyrë, sepse kontribuon edhe në shfaqjen e dhimbjeve të kokës. Magnezi është një nga mineralet e rëndësishme kundër dhimbjeve të kokës, por duhet ditur se përthithja e kalciumit bimor (përmban susam të papërpunuar) është shumë më i mirë se ai i kalciumit të kafshëve.

Në përgjithësi, dhimbjet e kokës dhe migrenës nuk duhet të përshkruhen vetëm në mot të keq dhe kur të shfaqet dhimbja e radhës, thjesht merrni një analgjezik, por duhet të kërkoni ndihmë profesionale nëse dhimbjet e kokës përsëriten dhe bëni ekzaminime magnetike, konsultohuni me një neurolog. Në jetën e përditshme duhet të planifikojmë një dietë të shëndetshme dhe të duhur dhe me më shumë relaksim, të shoqëruar me aktivitet fizik dhe sport (konsumimi i mjaftueshëm i lëngjeve për të kompensuar mungesën e tyre) për të eliminuar shkaqet dhe simptomat e dhimbjes së kokës, përfundon Turundzieva.

 

 

Video e ditës