Termocentrali bërthamor i Zaporozhye ka tre muaj që nuk ka energji rezervë të jashtme

Zaporozhye/ Foto EPA-EFE/MINISTRIA E EMERGJENCAVE RUSE

Centrali bërthamor i Ukrainës në Zaporozhye ka qenë pa energji rezervë të jashtme për tre muaj, gjë që e bën atë jashtëzakonisht të prekshëm, paralajmëroi kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Raphael Grossi.

Impianti mbështetet në një linjë të mbetur funksionale transmetimi 750 kilovolt për energjinë elektrike të jashtme të nevojshme për ftohjen e reaktorit dhe funksione të tjera thelbësore bërthamore dhe të sigurisë, tha IAEA. Para konfliktit, termocentrali kishte në dispozicion katër linja të tilla transmetimi. Situata e përgjithshme në termocentralin mbetet shumë e pasigurt dhe potencialisht e rrezikshme, tha Grossi.

Situata e brishtë e energjisë elektrike në termocentral mbetet një burim shqetësimi të thellë dhe, siç tregojnë parimet e sapoformuara të IAEA, ka nevojë për përpjekje të shtuara për të siguruar një furnizim të jashtëm më të qëndrueshëm dhe të parashikueshëm me energji elektrike, shtoi shefi i IAEA. Termocentrali me gjashtë reaktorë u pushtua nga forcat ruse në mars të vitit të kaluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës