Eksperti bërthamor: Rusia kap termocentralin bërthamor të Zaporozhye për të furnizuar me energji elektrike territoret e pushtuara

Zaporozhye
Zaporozhye / Foto: EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

Tarik Rauf, një ekspert bërthamor, thotë se Moska mund të ketë kapur termocentralin bërthamor të Zaporozhye, më i madhi në Evropë, për të furnizuar me energji elektrike rajonin ukrainas që pushtoi kohët e fundit.

“Pesëmbëdhjetë termocentrale në Ukrainë sot së bashku sigurojnë 50 për qind të energjisë elektrike që i nevojitet Ukrainës. "Rusia pushtoi dhe mori në zotërim termocentralin bërthamor të Zaporozhye, për mendimin tim, për të furnizuar me energji elektrike pjesët lindore të Ukrainës që Rusia pushtoi gjatë kësaj lufte," tha Rauf për Al Jazeera.

Ai shton se tani për tani nuk dihet me siguri se si është situata në termocentralin bërthamor. Pse po e granatojnë ukrainasit kur kanë njerëzit e tyre atje, por pse rusët në të njëjtën kohë do të bombardojnë atje kur kanë ushtarët dhe ekspertët e tyre teknikë?

Nderkohe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ai ende pret të marrë lejen për të dërguar një ekip teknik dhe për të zbuluar se cilat janë faktet në terren”, thotë ai.

“Strukturat e këtyre termocentraleve janë ndërtuar për të përballuar një masë të caktuar dëmtimesh direkte. Kështu, shkalla e dëmtimit varet nga lloji i sulmit. Unë mendoj se nuk ka gjasa që një predhë artilerie të arrijë në pjesën e brendshme të reaktorit. Por përsëri, këto janë gjëra që nuk kemi nevojë t'i testojmë. Ne duhet të sigurohemi që kjo të mos ndodhë kurrë”, shtoi Rauf.

Kompania Shtetërore e Energjisë Bërthamore e Ukrainës "Energoatom" njoftoi sot se një punëtor u plagos gjatë granatimeve ruse të uzinës.

Vendi i ruajtjes së thatë me lëndë djegëse bërthamore të harxhuar në termocentral, janë 174 kontejnerë me mbetje bërthamore që janë goditur nga raketat këto ditë, njoftoi Energoatom përmes rrjetit social Telegram. Centrali bërthamor i Zaporozhye u pushtua nga forcat ruse në fazat e hershme të luftës, por ende drejtohet nga teknikë ukrainas. Me sa duket, teknikë nga Rosatom ruse kanë jetuar gjithashtu atje për një periudhë, por ata kohët e fundit janë shpërngulur.

Video e ditës