Hulumtim i ri: Superkontinenti i ardhshëm mund të shkatërrojë njerëzimin

Foto: Pexels / Vincent MA Janssen

I ri hulumtim tregon se formimi i një superkontinenti të ri mund të "fshijë" njerëzit dhe të gjithë gjitarët e tjerë (nëse ekzistojnë fare) nga Toka në 250 milionë vjet, shkruan "CNN".

Gjegjësisht, shkencëtarët nga Universiteti i Bristolit në Britaninë e Madhe, duke përdorur modele të sofistikuara klimatike, parashikuan se ekstremet klimatike do të intensifikohen dukshëm pas bashkimit të kontinenteve në superkontinentin “Pangea Ultima”.

Ata zbuluan se do të ishte jashtëzakonisht e nxehtë, e thatë dhe e pabanueshme për njerëzit dhe gjitarët e tjerë, të cilët nuk kanë evoluar për t'i bërë ballë temperaturave kaq të larta. Për të llogaritur nivelet e dioksidit të karbonit, ekspertët simuluan tendencat në temperaturë, erë, shi dhe lagështi për superkontinentin dhe përdorën modele të lëvizjes së pllakave tektonike.

Ata zbuluan gjithashtu se me formimin e superkontinentit, do të shkaktohen shpërthime më të shpeshta vullkanike, lëshimi i dioksidit të karbonit në atmosferë dhe ngrohja e planetit, dhe Dielli do të bëhet më i fortë, domethënë do të lëshojë më shumë energji dhe nxehtësi të mëtejshme. Toka.

“Temperaturat e përhapura prej 40 deri në 50 gradë Celsius dhe ekstremet ditore edhe më të mëdha, të shoqëruara me nivele të larta lagështie, mund të vulosin përfundimisht fatin tonë”. Njerëzit dhe shumë specie të tjera nuk do të jenë më në gjendje të jetojnë në Tokë”, thotë klimatologu Alexander Farnsworth nga Universiteti i Bristolit.

Për shkak të temperaturave të larta, do të kishte mungesë ushqimi dhe uji për gjitarët dhe vetëm 8 deri në 16 për qind e sipërfaqes tokësore të superkontinentit do të ishte e banueshme. Shkencëtarët kanë shqyrtuar gjithashtu problemin tonë aktual të ndryshimeve klimatike.

“Megjithëse ne parashikojmë se planeti ynë mund të jetë i pabanueshëm në vetëm 250 milionë vjet, ne tashmë po përjetojmë nxehtësi ekstreme që është e dëmshme për shëndetin e njeriut. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të arrijmë në zero emetimet sa më shpejt të jetë e mundur”, tha klimatologia Eunice Law nga Universiteti i Bristolit.

Shkencëtarët kanë paralajmëruar për dekada se ngrohja duhet të mbetet nën 1,5 gradë Celsius në krahasim me nivelet para-industriale për të shmangur ndryshimet katastrofike që do të transformonin jetën siç e njohim ne.

Zhdukja e fundit masive ndodhi rreth 66 milionë vjet më parë, kur një asteroid goditi Tokën dhe vrau dinosaurët dhe shumicën e jetës në planet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës