Trajneri i ri i United njofton fundin e dominimit të Cityt dhe Liverpoolit në Premierligë

Eric Ten Hague është trajneri i ri i Manchester United / foto: EPA-EFE / Vince Mignott

Manchester United ka promovuar sot zyrtarisht menaxherin e ri, Eric Ten Hague, i cili në fjalën e tij të parë shpalli fundin e dominimit në Premier League të Manchester City dhe Liverpool.

Ten Hague ndoqi dje ndeshjen e fundit të sezonit të United, por “djajtë e kuq” zhgënjyen duke humbur ndaj Crystal Palace me 0:1.

- Jam i lumtur dhe i emocionuar që jam këtu. Pritja në klub ishte e këndshme dhe mezi pres të filloj punën. Kjo është shtëpia ime e re dhe dua të kem sukses. Kam pasur një ndjenjë të mirë në takimet me drejtuesit e ekipit. “Unë kam një plan dhe tani duhet ta përmbushim atë”, tha Ten Hague.

Holandezi, i cili me Ajax-in fitoi kampionatin holandez, beson se skuadra aktuale e United ka potencial të madh, por paralajmëron ndryshime.

– Tashmë jam duke analizuar situatën në skuadër, por jam i lumtur që punoj me këta lojtarë. Sezonin e kaluar, kjo skuadër e United përfundoi në vendin e dytë në Premier League dhe kjo është dëshmi se ka potencial. Për momentin nuk po mendoj nëse mund ta fitojmë titullin në Premierligë edhe pse duam të fitojmë çdo ndeshje. “Por ne do të shkojmë ndeshje pas ndeshje”, shtoi Ten Hague, i cili tha se qëllimi i tij kryesor si trajner i United ishte t'i jepte fund dominimit të Manchester Cityt dhe Liverpoolit në Premier League.

- Premier League është një kompeticion fantastik. Unë tashmë kisha kundër meje trajnerë dhe skuadra të mëdha nga Premier League dhe di të rezistoj. Por është e qartë se Premier League është liga më e fortë në botë dhe mezi pres të fillojë sezoni i ri. City dhe Liverpool luajnë futboll fantastik, por çdo epokë merr fund.

 

Video e ditës