Ministri i ri i brendshëm i Francës është nën hetim për përdhunim

Foto: EPA-EFE / IAN LANGSDON

Darmanin mohon me forcë akuzat se ai përdhunoi Sophie Patterson Spatz në 2009 kur ajo kërkoi ndihmë ligjore nga ai.

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe qeveria e re janë detyruar të mbrojnë vendimin për të emëruar Gerald Darmanin si ministër të brendshëm, i cili po hetohet për përdhunim të pretenduar, raportoi BBC.

Çështja u hodh poshtë në shkurt 2018, por këtë qershor Gjykata e Apelit në Paris vendosi që arsyet e anulimit të hetimit nuk ishin të mjaftueshme.

Darmanin mohon me forcë akuzat se ai përdhunoi Sophie Patterson Spatz në 2009 kur ajo kërkoi ndihmë ligjore nga ai.

Ai tha se ajo pranoi të bënte seks dhe e akuzoi atë për shpifje. Sidoqoftë, emërimi i tij shkaktoi tronditje dhe zemërim midis grupeve feministe dhe kritikëve të qeverisë, raporton BBC.

Macron filloi riorganizimin e qeverisë të Premten, pas rezultateve të dobëta të Partisë së tij Republikane në zgjedhjet lokale javën e kaluar.

Të njëjtën ditë, Kryeministri në detyrë Edward Philippe dha dorëheqjen dhe u zëvendësua nga politikani konservator Jean Castex.

Disa orë më vonë, gjykata nisi një hetim në përgjigjen e qeverisë ndaj pandemisë së koronavirusit, e cila përqendrohet në tre zyrtarë të lartë, përfshirë Philip.

Video e ditës