Gazetarja e arrestuar në Paris - publikoi një histori për rolin e Francës në vrasjen e civilëve

Policia e Francës/ Foto fotononstop / Profimedia

Policia franceze ka arrestuar një gazetare për historinë e saj të vitit 2021 që pretendonte se Egjipti përdorte shërbimet e inteligjencës franceze për të vrarë civilë.

Policia ka kontrolluar dje shtëpinë e gazetares dhe më pas e ka ndaluar atë. Avokati i saj konfirmoi se Lavril po merrej në pyetje si pjesë e një hetimi për kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare.

Amnesty International France e dënoi arrestimin.

“Jemi shumë të shqetësuar. “Ndalimi i një gazetari për kryerjen e detyrës së saj, për më tepër, për zbulimin e informacionit me interes publik, mund të përbëjë një kërcënim për lirinë e shtypit dhe konfidencialitetin e burimeve”, tha Katya Ru nga Amnesty.

Lavril thuhet se është marrë në pyetje nga oficerë të shërbimit inteligjent francez. Historia e saj e vitit 2021 përdori dokumente të klasifikuara për të vërtetuar se autoritetet egjiptiane përdorën inteligjencën franceze për të bombarduar dhe vrarë kontrabandistët në kufirin egjiptian-libian midis 2016 dhe 2018, raportoi ai. BBC.

Sipas raportit, forcat franceze u përfshinë në "të paktën 19 bombardime" kundër civilëve. Historia u publikua nga Disclose, një faqe franceze e gazetarisë investigative. Ai publikoi pretendimet se zyrtarët francezë, përfshirë presidentët Francois Hollande dhe Emmanuel Macron, ishin "të informuar vazhdimisht" për zhvillimet nga stafi në "disa departamente ushtarake", por se shqetësimet e tyre u injoruan.

Në kohën e publikimit, Diskalos pranoi se raporti përfshinte sekrete të sigurisë kombëtare, por shpjegoi se ata po i ndanin ato "në emër të një parimi themelor të demokracisë: të drejtën për informacion". "Termi 'të dhëna të klasifikuara' nuk mund të përdoret për të mbrojtur një fushatë të ekzekutimeve arbitrare kundër civilëve," shtuan ata.

Ata kanë pranuar se me publikimin e raportit kanë marrë me vetëdije rrezikun e “shkeljes së ligjit”. Pas publikimit të shkrimeve, Ministria Franceze e Forcave të Armatosura ka bërë një kallëzim ligjor për “shkelje të sekreteve të mbrojtjes kombëtare”.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve bëri thirrje për lirimin e gazetares, kërkoi që të tërhiqen të gjitha hetimet penale ndaj saj dhe tha që policia të mos marrë në pyetje burimet e saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës