"Kur një ka vjen në pallat, nuk bëhet mbret" - një gazetar akuzohet se ka fyer Erdoganin

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan / Foto nga EPA-EFE / VLADIMIR SMIRNOV /

Një gjykatë turke ka urdhëruar ndalimin e gazetarit Sedef Kabas me akuzën e fyerjes së presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe duke shkelur një ligj që deri më tani ka dënuar dhjetëra mijëra njerëz, tha ai CNN turk.

Policia e ndaloi Kabas rreth dy orë pas mesnate dhe fillimisht e çoi në stacionin kryesor të policisë në Stamboll, më pas e transferoi në sallën e gjyqit të qytetit, ku gjykata urdhëroi arrestimin e saj zyrtar, tha prezantuesja televizive.

Me burgim nga një deri në katër vjet

Fyerja e supozuar i referohet komentit të Kabas për kabinetin e presidentit.

Kabas nuk e përmendi drejtpërdrejt Erdoganin. Megjithatë, autoritetet kundërshtuan fjalën e urtë që ajo përdori gjatë shfaqjes televizive Tele1, dhe më vonë postoi në Twitter.

“Kur vjen një ka në pallat, nuk bëhet mbret. Por pallati po bëhet hambar”, ka shkruar Kabas.

“Nderi i Kabinetit Presidencial është nderi i vendit tonë. “Dënoj fyerjet vulgare drejtuar presidentit tonë dhe zyrës së tij”, ka shkruar drejtori i komunikimit i qeverisë turke. Fahrettin Altun në Twitter.

Merdan Janardag, Kryeredaktori i Tele 1, ku Kabas ka komentuar kabinetin e presidentit, ka dënuar ashpër arrestimin e saj.

“Arrestimi i saj brenda natës, në orën XNUMX të mëngjesit, është i papranueshëm për shkak të komenteve”, shkroi ai në Twitter, duke shtuar se ishte “një përpjekje për të frikësuar gazetarët, median dhe shoqërinë”.

Mijëra të akuzuar dhe dënuar për fyerje të Erdoganit

Ligji për fyerjen e presidentit parashikon burgim nga një deri në katër vjet.

Tetorin e kaluar, Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut i bëri thirrje Turqisë të ndryshojë ligjin pasi vendosi se ndalimi i njerëzve sipas ligjit do të cenonte lirinë e shprehjes.

Mijëra janë akuzuar dhe dënuar për fyerje të Erdoganit në shtatë vitet që kur ai rrëzoi kryeministrin.

Më shumë se 30.000 hetime u nisën në vitin 2020 për akuza të ngjashme, me 7.790 raste të hapura, nga të cilat 3.325 përfunduan me dënim, sipas Ministrisë së Drejtësisë turke, që është pak më e ulët se në vitin 2019.

Që kur Erdogan u bë president në vitin 2014, janë nisur 160.169 hetime për fyerjen e presidentit, janë hapur 35.507 raste dhe 12.881 janë dënuar.

Video e ditës