Një gazetar i “France Press” nga Bosnja është vrarë në Ukrainë

Tanket e Ukrainës Bakhmut/ Foto: Mustafa Ciftci / AFP / Profimedia

Një gazetar i “France Press” nga Bosnja dhe Hercegovina është vrarë sot pranë Bakhmutit në Ukrainën lindore, njoftoi agjencia franceze e lajmeve në Twitter.

“Ne jemi të lënduar kur mësuam se video reporteri i AFP-së Arman Soldin është vrarë në Ukrainën lindore. Mendimet tona janë me familjen dhe të dashurit e tij”, thuhet në postim.

Soldin u vra gjatë një sulmi me raketa në periferi të Chasiv Yar, afër Bakhmut. 32-vjeçari Soldin ka lindur në Bosnje dhe Hercegovinë, ndërsa karrierën e ka nisur në “AFP” si praktikant në Romë. Ai u transferua në Londër në 2015 dhe filloi të raportonte nga Ukraina në shtator 2022.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës