Greva të reja kundër reformave të pensioneve në të gjithë Francën

FOTO: MPB

Franca po përgatitet për greva të reja dhe protesta masive kundër një reforme thellësisht jopopullore të pensioneve sot, një ditë pasi ligjvënësit filluan debatin për ligjin e diskutueshëm.

Presidenti Emmanuel Macron e bëri reformën një element qendror të fushatës së tij të rizgjedhjes vitin e kaluar dhe është i vendosur ta zbatojë atë pavarësisht kundërshtimit të ashpër nga e majta politike dhe sindikatat, si dhe nga publiku i gjerë.

Protestat e planifikuara për sot janë të tretat tubime të tilla në mbarë vendin që organizohen që nga fillimi i vitit.

Sipas policisë, në protestat e javës së kaluar në të gjithë vendin morën pjesë 1,3 milionë persona, ndërsa sindikatat pretendojnë se morën pjesë mbi 2,5 milionë njerëz. Megjithatë, këto ishin protestat më të mëdha të tilla në Francë që nga viti 2010.

Trenat dhe metroja e Parisit pritet të përjetojnë sërish "ndërprerje të rëndë" sot, thanë operatorët, me rreth një në pesë fluturime që pritet të anulohet në aeroportin Orly në jug të kryeqytetit.

Greva të mëtejshme janë planifikuar për të shtunën, megjithëse sindikatat në operatorin hekurudhor SNCF thanë se nuk do të thërrisnin grevë gjatë fundjavës, një ditë pushimi në disa rajone.

Propozimi i Macron do të rriste moshën e daljes në pension nga 62 në 64 - ende më e ulët se në shumë vende evropiane - dhe do të rriste numrin e viteve që njerëzit duhet të paguajnë kontributet e plota të pensionit.

Partia e tij në pushtet shpreson të miratojë ligjin me ndihmën e aleatëve të së djathtës politike, pa pasur nevojë të përdorë pushtete të diskutueshme ekzekutive që nuk kërkojnë votim. Por anëtarët e opozitës së majtë janë të vendosur kundër saj dhe kanë paraqitur mijëra amendamente.

Anëtarët e qeverisë së kryeministres Elizabeth Bourne u përpoqën të mbrojnë reformën dje në Parlament.

Ndërsa presioni u rrit, Bourne ofroi një koncesion kyç të dielën, duke thënë se njerëzit që kanë filluar të punojnë në moshën 20 ose 21 vjeç do të lejohen të lënë punën e tyre një vit më parë.

Synimi i Macron është të nxjerrë sistemin e pensioneve nga deficiti deri në vitin 2030 duke gjetur rreth 18 miliardë euro kursime vjetore – kryesisht duke i detyruar njerëzit të punojnë më gjatë dhe duke i dhënë fund disa skemave të veçanta të pensioneve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës