Sulmet e reja ruse në Donetsk, të paktën gjashtë të vdekur

Foto e Donetskut të Veriut EPA-EFE / ALESSANDRO GUERRA

Të paktën pesë persona u vranë në një sulm rus në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore, ndërsa një person u vra në një sulm në jug të vendit, thanë sot autoritetet lokale.

"Tre gra dhe dy burra vdiqën" në qytetin Kostiantivka, rreth 20 kilometra në perëndim të Bakhmut, epiqendra e luftimeve me ushtrinë ruse, njoftoi shërbimi i urgjencës i Ukrainës në Telegram.

Në sulmin nga mbrëmë deri në mëngjes është goditur ndërtesa në të cilën ndodhet qendra e pritjes humanitare në atë qytet.

Një grua u vra dhe katër civilë u plagosën mëngjesin e sotëm nga zjarri i artilerisë në fshatin Bilozerka në rajonin Kherson, në jug të Ukrainës, tha zyra e prokurorit. Shtëpitë, linjat e energjisë elektrike dhe tubacionet e gazit u dëmtuan nga bombardimet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës