Trazira të reja në Kaledoninë e Re: Bashkisë së qytetit dhe ndërtesës së policisë i vihet flaka

Trazirat në Kaledoninë e Re / Foto: Delphine MAYEUR / AFP / Profimedia

Trazirat e reja shpërthyen në Kaledoninë e Re, në të cilat godinat e bashkisë dhe policisë u dogjën gjatë natës pasi shtatë aktivistë të arrestuar pro-pavarësisë në territorin francez jashtë shtetit u transferuan në Francë për paraburgim, thanë autoritetet.

Trazirat shpërthyen sepse transferimi i të arrestuarve, të cilët akuzohen për organizimin e protestave të dhunshme të muajit të kaluar në Kaledoninë e Re, u konsiderua një "deportim politik", tha prokurori vendas, raportoi. Kujdestar.

Prokurori tha se transferimi i të arrestuarve me avion është organizuar gjatë natës dhe se ata janë transferuar në mënyrë që hetimet ndaj tyre të vazhdojnë “pa asnjë presion”.

Situata në Kaledoninë e Re mbetet shumë e tensionuar pas arrestimit të 11 aktivistëve pro-pavarësisë të dyshuar për planifikimin e protestave të dhunshme që nga 13 maji.

Trazirat në Kaledoninë e Re shpërthyen pasi parlamenti francez debatoi një projekt-ligj që do t'u jepte mijëra qytetarëve francezë në arkipelag të drejtën për të votuar në zgjedhjet provinciale.

Lëvizja për pavarësinë e Kaledonisë së Re ka frikë se një ndryshim i tillë do të dobësonte ndikimin politik të popullit indigjen të Kanakëve.

Nëntë persona, përfshirë dy policë, vdiqën në dhunën që dëmtoi biznese, dyqane dhe shtëpi.

Presidenti francez Emmanuel Macron pezulloi ndryshimet në ligjin zgjedhor të Kaledonisë së Re, duke i dhënë fund trazirave.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës