Detaje të reja nga aksidenti i autobusit: Një fëmijë ka zbritur nga autobusi, por është djegur në përpjekje për të shpëtuar të afërmit e tij

Autobus maqedonas Bullgari
Autobusi maqedonas i djegur në Bullgari / Foto EPA-EFE / VASSIL DONEV

Një nga 12 fëmijët e djegur në autobusin e “Besa Trans” në Bullgari ka arritur t’i shpëtojë zjarrit, por është kthyer në automjetin e djegur në përpjekje për të shpëtuar familjarët, ku ka humbur jetën, tha ai për “Shtypin e Lirë”. Kryetari i Komunës së Studeniçanit Azem Sadiku. Shtatëmbëdhjetë nga 45 të djegurit janë nga ky fshat.

- Nuk ka gjë më të keqe se vdekja të gjendet në rrugë. Është edhe më keq kur në lulen e rinisë tënde vdesin tetë fëmijë. Unë nuk e di çfarë të them. Qofshin në mëshirën e Zotit, tha një i afërm i familjes Jahi, familje e cila humbi 10 anëtarë në aksident, mes të cilëve tetë fëmijë.

Familjarët e të vrarëve në këtë aksident të madh, i cili konsiderohet më i madhi në 20 vitet e fundit, i kanë dhënë lamtumirën e fundit më të dashurve të tyre, duke kërkuar zbardhjen e plotë të rastit.

- Nëse kjo tragjedi nuk zbardhet plotësisht, do të ketë pasoja të mëdha. Njerëzit nuk besojnë më në shtetin e së drejtës, te institucionet. Shpresojmë se Bullgaria, si anëtare e BE-së, do ta hetojë rastin me drejtësi. “Duam të dimë të vërtetën”, tha kryetari Sadiki.

Shoferi nuk mund të mbrohet

Familjarët e të vdekurve dhe të mbijetuarit janë në pritje të përfundimit të hetimeve për shkakun e kësaj tragjedie.

– Prokuroria kërkon ta mbyllë këtë çështje çuditërisht shpejt dhe që në momentet e para pas aksidentit dihet se fajin e ka shoferi. Shoferi nuk mund të mbrohet dhe për këtë rasti do të mbyllet shpejt - tha për BTV Bogdan Milçev nga Instituti bullgar për siguri në komunikacion.

Milçev pretendon se rasti me dashje do të zvarritet për një kohë të gjatë, veçanërisht sepse nëse vërtetohet se shkak i aksidentit janë kushtet e rrugës, atëherë pala bullgare do të duhet t'i paguajë Maqedonisë dëme të mëdha.

Ai thotë se njerëzit kanë humbur jetën jo për shkak të aksidentit, por sepse autobusi ka ngecur mes trotuareve për të mos ndodhur një gjë e tillë.

- Ka një shenjë që mungon dhe duhet të informojë drejtuesit e mjeteve se i pret një përjashtim i tillë. Dy muaj më parë, “rrugët” konstatuan mungesën e tabelës dhe e raportuan. Në rrugët tona mungojnë gjithsej 400 tabela, ministri i Zhvillimit Rajonal hesht me shërbim, ndërsa Prokuroria refuzon ta hetojë këtë - tha Milçev.

Dy versione për thyerjen e xhamit

Dy të mbijetuarit e tragjedisë në Strumë, Lulzim Sulejmani dhe Orhan Aliti, kanë versione të ndryshme sesi ia dolën t'i shpëtojnë zjarrit të katastrofës fatale.

- Isha zgjuar, por para kësaj, kur po ecnim nëpër Turqi, vura re se ku ishte çekiçi. Kur ndodhi katastrofa, faleminderit Zotit që më ishte mendja në kokë, arrita te çekiçi, theva xhamin dhe dola, e pas meje edhe gjashtë persona të tjerë - thotë Sulejmani.

Të gjithë njerëzit u kapën nga paniku dhe askush nuk dinte çfarë të thoshte. Në atë moment njeriu mendon shumë shpejt dhe nëse autobusi merr flakë, dyert nuk hapen. Në atë moment mendova të kërceja me të dyja këmbët për të thyer xhamin e pasëm, por përpjekja ime e parë ishte e pasuksesshme, është versioni i Orhan Alitit.

- Unë dhe Ljulzimi nga Presheva për herë të dytë tentuam të thyejmë xhamin me të dyja këmbët dhe pasi arritëm të dalim nga autobusi, mendova vetëm të ngrihem dhe t'i thërras të tjerët të dalin. Por kur u përpoqa të ngrihesha, pashë që nuk mund të drejtohesha, kisha edhe një thyerje të këmbës – tha Aliti për “Shtypin e Lirë” pak ditë më parë teksa po trajtohej në spitalin e Sofjes “Pirogov”.

Video e ditës