Masa të reja sigurie për gjyqtarët në futbollin grek – një polic në çdo dhomë zhveshjeje

foto: EPA-EFE/MAURIZIO BRAMBATTI

Gjyqtarët grekë të futbollit dhe kolegët e VAR-it mbajti një takim me presidenti i Federatës Greke të Futbollit, Panagiotis Baltakos, i cili propozoi protokolle sigurie për gjyqtarët. Janë shtatë gjithsej që Superliga do të duhet të zbatojë për të gjithë arbitrat që nga sezoni i ardhshëm në bashkëpunim me policinë.

Gjyqtarët grekë janë aktualisht në bojkot për shkak të kërcënimeve me vdekje ndaj njërit prej tyre, ndaj nuk do të ketë ndeshje të Superligës këtë fundjavë, por kampionati mund të rifillojë së shpejti. Federata e Futbollit të Greqisë ka lëshuar një deklaratë pas takimit me gjyqtarët, në të cilën të dyja palët ranë dakord për futjen e masave të reja për mbrojtjen e arbitrave në stadiume.

Këto janë shtatë kërkesat e arbitrave që së shpejti do të zbatohen në organizimin e ndeshjeve:

- Delegimi i gjyqtarëve do të revokohet dhe nuk do të luhet asnjë ndeshje nga klubi që tregon pakënaqësi me gjyqtarët që janë caktuar me njoftim paraprak.

– Një punonjës policie nga departamenti i dhunës sportive do të jetë gjithmonë i pranishëm në dhomat e zhveshjes së gjyqtarëve në të gjitha ndeshjet e Superligës.

- Federata e Futbollit do t'u sigurojë gjyqtarëve sigurinë përmes agjencive private për mbrojtje personale, nëse gjyqtarët e kërkojnë këtë.

– Federata e Futbollit merr përsipër të dëmshpërblejë materialin dhe çdo dëm tjetër të pësuar nga gjyqtarët (i referohet rasteve kur huliganë dolën para shtëpive të gjyqtarëve dhe hodhën bomba molotovi dhe gurë).

-Sanksione më të rrepta për këdo që sulmon gjyqtarët në çfarëdo mënyre. Federata do t'i kërkojë FIFA-s dhe UEFA-s të ndryshojnë disa rregullore në statutet e saj.

– Zbatimi urgjent i procedurave të reja për gjyqtarët profesionistë nga Federata e Futbollit të Greqisë në kuadër të Federatës, që do të zbatohen plotësisht në sezonin e ardhshëm.

– Ekipi ligjor i Federatës së Futbollit të Greqisë do të jetë në dispozicion të gjyqtarëve dhe ndihmësve të tyre deri në qershor 2024.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË