Ndihma e re e SHBA për Ukrainën nuk do të ndryshojë rrënjësisht pozicionin e Kievit në fushën e betejës

Ndihma e re amerikane për Ukrainën nuk do të ndryshojë rrënjësisht pozicionin e Kievit në fushën e betejës, shkruan "Wall Street Journal".

“Duke pasur parasysh pozicionin e vështirë të Ukrainës në fushën e betejës dhe sukseset e arritura nga ushtarët rusë në muajt e fundit, nuk ka gjasa që ndihma e re të ndryshojë rrënjësisht fatin e Kievit”, shkruan gazeta.

Artikulli kujton se Ukraina po përballet me një mungesë serioze njerëzish si dhe predha.

Sipas gazetës, paketa e re e ndihmës amerikane, në rastin më të mirë, mund të ndihmojë Ukrainën të shmangë sulmet ruse dhe të "mbajë territor" derisa aleatët evropianë të jenë në gjendje t'i ofrojnë më shumë ndihmë vendit vitin e ardhshëm.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së mbrëmë miratoi një projekt-ligj që i siguron Ukrainës, Izraelit dhe aleatëve të SHBA-së në rajonin Indo-Paqësor burime financiare shtesë që arrijnë në 95 miliardë dollarë. Senati amerikan duhet të votojë gjithashtu ligjin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës