Novak Djokovic me 22 arritje të pabesueshme pasi fitoi titullin Grand Slam në Australian Open

foto: EPA-EFE/James Ross AUSTRALIA

Të dielën, tenistja më e mirë në botë Novak Djokovic fitoi titullin e tij të 22-të të Grand Slam-it dhe titullin e 10-të të Australian Open dhe përsëri i shtyu kufijtë në tenis.

Me atë rast, portali i specializuar "Tenis.com“publikoi një listë me 22 të dhëna statistikore të pabesueshme me rastin e 22 titujve të asit serb, me të cilat vazhdoi të shkruajë historinë e këtij sporti.

Me këtë titull në Melburn u barazua me Rafael Nadalin për numrin e titujve të Grand Slam-it dhe duke qenë se në parametra të tjerë është më i mirë se spanjolli, pa dyshim mund të cilësohet si tenisti më i mirë i të gjitha kohërave.

VIDEO | Bojçev: Gjokoviq e dëshmoi madhështinë e tij

Këto janë 22 rekordet e Novak Gjokoviçit pasi ka fituar 22 tituj Grand Slam:

1. Ai barazoi rekordin për titujt e Grand Slam-it të mbajtur më parë nga Rafael Nadal me 22 tituj

2. Ai zgjeroi rekordin e tij personal për shumicën e titujve të Australian Open me 10 tituj, shumë përpara Roy Emerson dhe Roger Federer me nga gjashtë secili.

3. Novak u bë një nga tre lojtarët në historinë e tenisit që fitoi një Grand Slam 10 ose më shumë herë. Ajo u bë para tij nga Rafael Nadal me 14 tituj në Roland Garros dhe Margaret Court me 11 tituj në Australian Open.

4. Novak tani është 10-0 në finalet e Australian Open, dhe statistika duket edhe më e frikshme kur shtohen 10 gjysmëfinalet që nuk i ka humbur kurrë.

5. Mundi rekordin e Margaret Court prej 10-0 në një finale të Grand Slam. Ajo ka 11:1, ndërsa statistika më e mirë është Rafael Nadal, i cili ka 14:0 në Roland Garros.

6. Ai theu rekordin e meshkujve për fitoret e njëpasnjëshme të Australian Open, tani në 28, duke kaluar Andre Agassi i cili fitoi 26 herë radhazi midis 2000 dhe 2004.

7. Ka fituar 10 nga 12 finalet e fundit të Grand Slam-it, dhe 14 nga 17 të fundit. Në vitin 2015, ai ishte 8-8 në finalet e Grand Slam-it, dhe tani ai rekord është 22-11.

8. Kaloi Nadalin për vendin e katërt në listën e të gjitha kohërave me 93 tituj. Top 5 tani duket kështu: Jimmy Connors (109), Roger Federer (103), Ivan Lendl (94), Novak Djokovic (93).

9. Ai u kthye në vendin e parë në listën ATP, duke e zgjatur epërsinë e tij ndaj Federerit në 64 javë në krye. Novak tani ka 374 javë, ndërsa Federer është 310.

10. Kërceu në krye me 5 pika, që është kërcimi më i madh në fron në historinë e listës ATP. Më parë, rekordi ishte kur Carlos Moya (maj 1999), Agassi (korrik 1999), Sampras (shtator 2000) dhe Carlos Alcaraz (shtator 2022) dolën nga i katërti në i pari.

11. Novak u rendit nr. 1 në 12 vite të ndryshme, më së shumti në historinë e tenisit. Ishte numri 1 nga 2011 deri në 2023. I dyti pas Novakut është Nadal, i cili ia doli në 10 vite të ndryshme.

12. Novak është katër javë larg thyerjes së rekordit të të gjitha kohërave të Steffi Graf-it prej 377 javësh në vendin e parë, dhe ky rekord pritet të thyhet që më 1 shkurt.

VIDEO | Bojçev: Gjokoviq e dëshmoi madhështinë e tij

13. Novak aktualisht është në një seri prej 41 fitoresh në tokën australiane. Humbja e fundit ishte pesë vjet më parë kur më 22 janar humbi nga koreani Hyeon Chung.

14. Novak aktualisht ka një rekord prej 109 fitoresh dhe 10 humbjesh në Australi. Kjo është një përqindje prej 91,6 fitoresh në të gjitha ndeshjet. Ai është 934:196 në karrierën e tij, që është 82,7 për qind e fitoreve të tij në karrierë.

15. Djokovic ka fituar të gjitha 19 ndeshjet e tij të fundit kundër lojtarëve të Top 10 në Australi, dhe në 29 ndeshjet e tij të fundit kundër lojtarëve të Top 10, ai ka humbur vetëm një, nga Stanislas Wawrinka, i renditur në atë kohë i teti në botë, në çerekfinalet e Australian Open 2014.

16. Novak ishte më i mirë në 19 ndeshjet e fundit kundër lojtarëve të Top 5. Në Australi, ai ka një rekord 19-2 kundër lojtarëve të Top 5, me humbjet e tij të vetme ndaj Marat Safin në 2005 kur u rendit i katërti dhe në 2007 kur u mund nga Federer i atëhershëm.

Drejtori i Australian Open: Gjokoviç fiton turneun me lëndim të rëndë

17. Nga 50 ndeshjet e fundit, Novak fitoi 47. Tre humbjet e vetme në atë periudhë ishin me Nadalin në Roland Garros në çerekfinale, me Holger Rune në finalen e Parisit dhe humbja ndaj Auger Aliassime gjithashtu ka rëndësi, megjithëse erdhi në Kupa e Laverit e cila nuk është përfshirë në listën e pikëve të ATP-së.

18. Fitoi gjashtë nga shtatë turnetë e fundit. I vetmi në të cilin ai nuk fitoi titullin ishte Masters në Paris, ku u mposht nga Holger Rune pas një lufte të madhe.

19. Fitoi 17 ndeshje radhazi, duke humbur vetëm tre sete, të cilat i humbi në tai-brejke shumë të ngushta, kundër Medvedevit, Kordës dhe Cuaco-s.

20. Ka fituar dy tituj çdo vit që nga viti 2006, duke bërë që 18 vjet radhazi të ketë ngritur të paktën dy trofe në një sezon.

21. Barazoi rekordin e të gjitha kohërave në tenisin e meshkujve dhe femrave për shumicën e Grand Slameve në fushë të vështirë. Novak tani është i barabartë me Serena Williams me 13 Grand Slam secila.

22. Ai gjithashtu barazoi rekordin e Serena Williams për më shumë tituj të fituar pasi mbushi 30 vjeç.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës