Novak Gjokovic nuk ka më pengesa - ai mund të luajë në turneun e Grand Slam "US Open"

foto: EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

Dhoma e Lartë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës me 68 vota pro mori vendim për përfundimin e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit, që do të thotë se tenisti më i mirë serb Novak Djokovic nuk ka më pengesa për të marrë pjesë në US Open.

Praktikisht do të thotë se vetëm nënshkrimi i Joe Biden, presidenti i Shteteve të Bashkuara, ndan përfundimin e gjendjes së jashtëzakonshme.

U njoftua më parë se të gjitha ndalimet do të bien zyrtarisht më 11 maj, që do të thotë se dera e Gjokoviç në SHBA do të hapet për herë të parë që nga viti 2021.

Si një i huaj i pavaksinuar, Nole nuk mund të garonte në turne deri më tani.

Kjo do të thotë se Gjokoviç mund të luajë në "US Open“ nga 28 gushti deri më 10 shtator, por edhe se mund të luante në Masters në Cincinnati.

Alcaraz: Dua të luaj kundër Gjokoviçit kur të jetë në formën e tij më të mirë, atëherë do ta shijoj

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës