Novak Gjokovic i paprekshëm deri më 27 shkurt – tenisti i parë botëror para një rekord historik

foto: EPA-EFE/JAMES ROSS

Tenisti serb Novak Djokovic е rekordmen me 375 javë në listën e ATP-së për meshkuj. Në të dyja garat, tenistja legjendare gjermane aktualisht është në krye Steffi Graf, e cila ishte e para në listën WTA të femrave për saktësisht 377 javë.

Të gjithë presin që Gjokoviç të vendosë së shpejti një rekord të ri absolut, më saktë më 27 shkurt të këtij viti, kur ATP do të publikojë listën për atë javë.

Carlos Alcaraz (Spanjë) dhe Stefanos Tsitsipas (Greqia) nuk do të jetë në gjendje të kërcënojë pozicionin e tij të parë deri atë të hënë. Të dy do të kthehen në fushë javën e ardhshme, në turnetë në Buenos Aires dhe Roterdam.

Tsitsipas po mbron finalen në Holandë, ndërsa Alcaraz më pas do t'i hiqen 500 pikë për titullin që fitoi në Rio de Zhaneiro sezonin e kaluar.

Në të njëjtën ditë, Gjokoviçit do t'i hiqen vetëm 90 pikë, të cilat i fitoi në Dubai 2022, kur u eliminua në çerekfinale.

Drejtori i Australian Open: Gjokoviç fiton turneun me lëndim të rëndë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës