Novak Djokovic dhe tetë rregullat e tij të arta në dietë: Së pari një gotë ujë, pastaj gjithçka tjetër

Novak Djokovic
Novak kovovi ka 20 tituj Grand Slam / Foto: EPA-EFE / FABIO FRUSTACI

Kur ndryshoi dietën dhe ushqimet që merr, Novak Djokovic përmirësuar në mënyrë drastike në lojë.

Në vitin 2010, ковиokovi. Ndryshoi dietën e tij dhe kjo i solli një rritje të pabesueshme në botën e tenisit. Që nga viti 2011 ai është bërë një gladiator në fushat e tenisit, duke fituar ndeshje pas gjashtë orësh lojë.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Novak Djokovic (@djokernole)

Që atëherë, Novak ka ndjekur këto 8 rregulla, të cilat i përshkruan në librin e tij "Shërbyer për të fituar".

1. Mos hani gluten dhe produkte qumështi.

2. Mbajeni sheqerin në minimum.

3. Dieta e tij bazohet në perime, fasule, peshk, fruta, fara dhe vajra të shëndetshëm.

4. Nuk ka ngrënë mish të kuq prej vitesh.

5. Pjesa më e madhe e menusë së tij është me origjinë bimore.

6. Ushqimi duhet të përtypet për një kohë të gjatë që të tretet më mirë.

7. Ushqimi duhet të përshtatet me nevojat e trupit dhe trupit t’i jepet ajo që i duhet dhe kur i nevojitet.

8. Pini një gotë ujë të vakët menjëherë pasi të ngriheni.

Video e ditës