Tragjedi e re në familjen Filipovi: Nëna e Jelenës ishte në timon në aksidentin në urën “Goce Delçeev”

Aksident automobilistik pranë urës “Goce Dellçev” dhe billbordi kushtuar të ndjerës Jelena nga Kumanova / Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Një tragjedi e re në familjen Filipovi të Kumanovës. Siç merr vesh “Shtypi i Lirë”, në aksidentin automobilistik në të cilin sot në urën “Goce Dellçev” në Shkup ka humbur jetën një këmbësor. Pas timonit të automjetit BMW ishte nëna e të ndjerës Jelena Filipovi - vajza fotot e së cilës në billborde u shfaqën para Gjykatës penale të Shkupit me shkrim. “Kam vozitur i dehur dhe i droguar, kam vrarë Jelenën”.

Siç mëson “Sloboden Pecat”, një prokuror nga Prokuroria Publike në Shkup. ka kontrolluar dhe ka ndërmarrë veprime për vërtetimin e fakteve të tragjedisë pranë urës Goce Dellçev në qendër të Shkupit.

Nga të dhënat e para mësohet se aksidenti ka ndodhur kur Vetura BMW me targa të Kumanovës e drejtuar nga G.F. (42) ka goditur një këmbësor S.A. (76) i cili po kalonte në afërsi të urës. Trupi i të ndjerit do të dorëzohet për obduksion.

Personi që drejtonte BMW-në e bardhë me targa të Kumanovës i është marrë gjak dhe urinë për të kontrolluar nëse ka alkool apo drogë dhe vetura do të kontrollohet.

Ne u përpoqëm të kontaktojmë Gordana Filipovi., por telefoni i saj ishte i fikur. Nëna e Jelenës, Gordana Filipovi për "Shtypi i Lirë" dëshmoi për Golgotën e familjes së saj pasi vajza e saj vdiq në një aksident automobilistik. Varri i vajzës së saj u përdhos dhe u hap, sipas policisë për të vjedhur bizhuteri ari, dhe sipas nënës në shenjë frikësimi.

Djali që drejtoi veturën në aksidentin rrugor ku humbi jetën Jelena Filipoviq është shpallur fajtor dhe është dënuar me shtatë vjet e gjysmë burg nga Gjykata penale e Shkupit. Shoferi u deklarua fajtor për vdekjen e vajzës shtatëmbëdhjetë vjeçare dhe familja dyshoi për vrasje deri në fund. Babai i vajzës së vdekur, nga ana tjetër, ka pranuar aktakuzë nga prokuroria e Kumanovës për urdhërues të vrasjes, përkatësisht për nxitje të qëllimshme të dy personave për të vrarë tre persona. Sipas prokurorisë, ai ka bërë nxitjen për t'u hakmarrë për vdekjen e vajzës së tij që humbi jetën në aksident. I pandehuri, siç bëhet me dije nga Prokuroria, për kryerjen e krimit ka përdorur një borxh të mëparshëm parash që ia ka dhënë hua njërit prej kërkuesve, të dëmtuar në këtë rast.

Gjegjësisht, i pandehuri i dëmtuarit i ka dhënë hua 50.000 euro, në të cilën shumë vazhdimisht ka llogaritur kamatat, me çka borxhi është rritur në shumën prej 80.000 euro. Duke përfituar nga fakti se i dëmtuari i kishte borxh, i pandehuri në periudhën nga prilli deri në gusht 2021, në lokacione të ndryshme në Kumanovë, i propozoi të dëmtuarit, e më pas një personi tjetër, po ashtu i dëmtuar, në vend që t'i kthente 80.000. euro, për ta falur atë borxh dhe në të njëjtën kohë për të shtuar edhe 40.000 mijë euro të tjera. Në këmbim, ai u kërkoi viktimave që t'u merrnin jetën tre personave. Duke kuptuar se nuk po vepronin sipas marrëveshjes, i pandehuri disa herë, përveç parave të ofruara për kryerjen e vrasjeve të kërkuara, ka filluar t'i kërcënojë viktimat edhe me veten, por edhe me jetën dhe trupin e familjarëve të tyre. Viktimat kanë refuzuar të kryejnë vrasjet dhe e kanë raportuar rastin në polici, tha YORSM.

Pas kësaj prokuroria i ka vazhduar paraburgimin babait të Jelenës nga frika se mos arratiset.

 

Video e ditës