Studim i ri: Pse sulmet vdekjeprurëse në zemër ndodhin më së shumti të hënën

Media profesionale
Foto: Profimedia

Sulmet fatale në zemër më shpesh ndodhin në E hënë, në fillim të javës së punës, se çdo ditë tjetër e javës, tregojnë rezultatet e kërkimeve shkencore të kryera në Britaninë e Madhe.

Shkencëtarët të cilët në periudhën pesëvjeçare pasuan 10.528 pacientë me atak ne zemer të cilët u pranuan për trajtim në spitalet anembanë Irlandës, zbuluan se të hënën kishte 13 për qind më shumë pranime, shkruan "Metro".

Studimi, i paraqitur në konferencën e Shoqatës Britanike të Kardiovaskulare (BCS) në Mançester, MB, zbuloi se gjasat që një atak në zemër të ndodhte të hënën ishte 13 për qind më i lartë se sa pritej.

Shkencëtarët besojnë se arsyeja për këtë është cikli natyror gjumë-zgjim i trupit ose ritmi cirkadian (cirkad)., i cili prishet gjatë fundjavës pasi njerëzit festojnë deri në orët e vona të natës dhe sillen shumë rastësisht.

Kur njerëzit kthehen në ritmin e tyre normal të hënën herët në mëngjes, kjo shkakton procese inflamatore dhe rritje të sekretimit të hormoneve të stresit që mund të shkaktojnë një atak në zemër. Studimi përfshiu pacientë me llojin më të rëndë të atakut në zemër, infarktin e miokardit me ngritje të ST – segmenti (STEMI), që ndodh kur arteria koronare kryesore bllokohet plotësisht.

Normat e STEMI ishin më të lartat të hënën dhe ishin gjithashtu më të larta se sa pritej të dielën.

Shkencëtarët nuk kanë qenë ende në gjendje të shpjegojnë plotësisht këtë fenomen të "hënës blu", por studimet e mëparshme e kanë lidhur atë me ritmin tonë cirkadian - ciklin e gjumit ose zgjimit të trupit.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës