Studim i ri: nuhatja e djersës së njerëzve të tjerë ndihmon me ankthin

Foto: Profimedia

Ndjenja e aromave të trupit të njerëzve të tjerë mund të jetë e dobishme në terapi për ankthin social, sipas studiuesve suedezë që kanë filluar testet me vullnetarë.

Shkencëtarët përdorën djersën e sqetullave në eksperimente.

Studimi thotë se ankthi social mund të reduktohet duke përdorur 'kimio-sinjalet' njerëzore.

Ata mendojnë se aroma aktivizon rrugët e trurit të lidhura me emocionet, duke çuar në një efekt qetësues – por është shumë herët për të thënë nëse kanë të drejtë.

Disa nga gjetjet e hershme do të prezantohen në një konferencë mjekësore në Paris.

Pse dhe si e nuhasim?

Foshnjat lindin me nuhatje të fortë, veçanërisht nëna dhe qumështi i saj.

Era na ndihmon të zbulojmë rrezikun - nga ushqimi te tymi.

Na ndihmon të komunikojmë me mjedisin, por edhe me njëri-tjetrin.

Pjatat janë më të shijshme dhe ngjallin kujtime të forta.

Aroma zbulohet nga receptorët në pjesën e sipërme të hundës.

Sinjalet dërgohen më pas drejtpërdrejt në një pjesë specifike të trurit të lidhur me kujtimet dhe emocionet.

Hulumtimi suedez sugjeron se aroma e trupit të njeriut mund të komunikojë gjendjen tonë emocionale – pavarësisht nëse jemi të lumtur apo të mërzitur, dhe madje të shkaktojë reagime të ngjashme tek të tjerët që e nuhasin atë.

Shkencëtarët u kërkuan vullnetarëve të dhuronin djersë nga sqetullat e tyre kur shikonin një film të frikshëm ose të lumtur.

Dyzet e tetë gra me ankth social ranë dakord të nuhasin disa nga këto mostra ndërsa merrnin një terapi më konvencionale të quajtur ndërgjegje.

Kjo do të thotë që njerëzit inkurajohen të përqendrohen në të tashmen në vend që të përsërisin mendimet negative.

Disa prej grave iu dha erë e vërtetë e trupit për të nuhatur, ndërsa të tjerave, grupi i kontrollit, nuhatën ajër të pastër.

Ata që ishin të ekspozuar ndaj djersës dukej se ia dilnin më mirë terapisë.

"Djersa e prodhuar ndërsa dikush ishte i lumtur kishte të njëjtin efekt si dikush që ishte i frikësuar nga një film - ndoshta ka diçka në lidhje me kimiosinjalet njerëzore në djersë që ndikon fare në përgjigjen ndaj trajtimit."

"Ndoshta ekspozimi ndaj diçkaje tjetër ka një efekt të ngjashëm, por ne duhet ta konfirmojmë këtë." Kjo është ajo që ne do të testojmë në studimin e ardhshëm me një dizajn të ngjashëm, por ku kemi përfshirë edhe djersën e individëve që shikojnë dokumentarë emocionalisht neutralë," shpjegoi Elisa Viña, nga Instituti Karolinska në Stokholm dhe studiuese kryesore në projekt.

 

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës