Pamjet e reja nga sulmi i 7 tetorit tregojnë ushtarë femra të rrethuara nga burra të armatosur në një bazë ushtarake në Izraelin jugor.

Videoja e publikuar nga Forumi i Familjeve të Pengëve është marrë nga kamera e Hamasit dhe militantëve të tjerë.

Ajo tregon gra të reja të identifikuara si "vëzhguese" të ushtrisë – disa me gjak në fytyrë – të marra nga burra të armatosur që luftonin për të komunikuar me to.

Videoja ka sjellë shpresë tek disa nga të afërmit e të rejave.

 

“Hera e fundit që kemi dëgjuar për të ka qenë më 26 nëntor, disa muaj më parë, nga pengjet e liruar që u kthyen dhe thanë se e kishin parë. Asgjë që atëherë. Nuk ka shenja jete”, tha Ashley Waxman Bakshi, kushërira e Agam Berger, e cila shfaqet në video me gjak në gojë dhe e veshur me një bluzë kafe.

"Por ne e dimë që ajo është gjallë." Mund ta ndiejmë. Ajo ka një motër binjake, e ndjen. Dhe nuk ka asnjë arsye për të besuar se nuk është. “Ajo duhet të kthehet e gjallë dhe me dy këmbë në shtëpi sepse është marrë peng dhe nuk është lënduar rëndë”, shton Berger.

Më 7 tetor, Hamasi dhe grupet e tjera militante palestineze nisën një ofensivë që përfshiu Izraelin jugor, duke vrarë rreth 1.200 njerëz – kryesisht civilë – dhe duke rrëmbyer rreth 250 njerëz.

Rreth gjysma e këtyre pengjeve janë liruar që atëherë, shumica në këmbim të të burgosurve palestinezë të mbajtur nga Izraeli gjatë një armëpushimi njëjavor në nëntor.

Izraeli thotë se rreth 100 pengje janë ende duke u mbajtur në Gaza, së bashku me trupat e rreth 30 të tjerëve.

Në përgjigje të sulmit të tetorit, Izraeli nisi luftën e tij në Gaza, e cila ka vrarë të paktën 35.000 palestinezë, sipas shifrave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë në Gaza, e cila nuk bën dallime mes luftëtarëve dhe civilëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës