Mister i ri: Dikush shfleton postimet në profilin e Matthew të zhdukur në Instagram

Një video është postuar në YouTube ku shihet dikush nga profili i Matthew Parish në Instagram duke shfletuar postimin në të cilin ai është etiketuar / Foto: Instagram

Një postim i ri mahnitës është shfaqur në faqen e Instagramit “Missing Matej Periš” kushtuar splitasit, i cili prej gati një muaji është në kërkim nga policia dhe qytetarët. Një video është postuar në YouTube ku shihet si dikush nga profili i tij në Instagram Famullia Matej rishikon postimin në të cilin është etiketuar.

Ata shprehen se nëse policia nuk do ta bënte këtë, ka mundësi që Matej të ketë hyrë në profilin e tij.

Kjo nuk është hera e parë që në rrjetet sociale shihet aktiviteti i djalit nga Kroacia. Të premten, pas 22 ditësh, Matthew ishte i disponueshëm në Viber në orën 21:53. Njerëz që nuk e humbin shpresën se do të shfaqet i riu i zhdukur, kanë shpërndarë këtë informacion që ka shkaktuar një ortek komentesh në rrjete. Një shpjegim është se policia ishte futur në llogarinë e tij për të ri-kontrolluar komunikimin nga periudha para se të zhdukej.

Kjo teori rezultoi e saktë sepse një ditë më vonë u konfirmua nga babai i Matthew, Nenad Parish, i cili shpjegoi se operativët e MUP-it kishin hyrë në llogarinë e Viber dhe kishin kontrolluar korrespondencën.

“Me siguri edhe këtë herë, operativët janë kyçur në Instagram për të kaluar sërish korrespondencën e Matejit, veçanërisht nëse dihet se ai ka përdorur këtë aplikacion për të korresponduar natën e zhdukjes së tij”, tha një burim për Kurir rs.

Video e ditës