Një sondazh i ri tregon se polakët nuk kanë frikë se lufta nga Ukraina do të përhapet në vendin e tyre

Foto: Ministria e Mbrojtjes e Polonisë

Rezultatet e sondazhit të fundit të agjencisë IBRIS të kryer për gazetën polake "Zheczpospolit" tregojnë se shumica e polakëve nuk kanë frikë se lufta në Ukrainë mund të përhapet në vendin e tyre.

Vetëm 27,3 përqind e të anketuarve thanë se kanë frikë se konflikti nga Ukraina mund të përhapet në Poloni, 53,6 përqind nuk kanë frikë, ndërsa 19,1 përqind thanë se nuk e dinë.

Frika më e madhe nga zgjerimi i konflikteve është te të rriturit mbi 70 vjeç - 39 për qind, ndërsa te personat me arsim fillor përqindja është 45 për qind dhe te besimtarët aktivë 44 për qind.

Kur Rusia pushtoi Ukrainën, në një studim të ngjashëm nga marsi 2022, 45 për qind e polakëve ishin të bindur se lufta nuk do të përhapej në Poloni.

Autoritetet polake nuk reaguan ndaj deklaratës së ministrit të Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në fillim të kësaj jave se sistemi anti-raketë amerikan Patriot në Poloni mund të mbrojë gjithashtu hapësirën ajrore mbi Ukrainën perëndimore, të cilën Rusia mund ta përdorë si një justifikim për të përshkallëzuar konfliktin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës