Një tërmet i ri me magnitudë 5,6 ballë të shkallës Rihter ka goditur Turqinë qendrore

Një tërmet i ri me intensitet 5,6 të shkallës Rihter ka goditur sot Turqinë qendrore, njoftoi Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare. Tërmeti ka qenë në një thellësi prej 2 kilometrash.

Sipas informacioneve të fundit, mbi 4.300 persona kanë humbur jetën nga tërmeti shkatërrues i djeshëm në Turqi dhe Siri.
Numri i të vdekurve në Turqi nga një tërmet i fortë me intensitet 7,8 të shkallës Rihter është rritur në 2.921, njoftoi çdo ditë agjencia e ndihmës AFAD.

Numri i ri e çoi numrin e konfirmuar të vdekjeve në Turqi dhe Sirinë fqinje në 4.365, pas një tërmeti që besohet të jetë më i forti që ka goditur rajonin në gati 100 vjet.

Të paktën 5.606 ndërtesa u shembën nga tërmeti, tha Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë. Gjithsej 19.574 personel shpëtimi po punojnë në zonën e tërmetit për të riparuar pasojat, thuhet në një deklaratë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës