Zelanda e Re heq dorë nga ndalimi total i duhanit

Arkivi i WC

Zelanda e Re po shfuqizon ligjin e parë në botë që ndalon shitjen e duhanit për brezat e ardhshëm, tha qeveria, edhe pse shkencëtarët dhe aktivistët paralajmëruan se vendimi mund të shkaktojë më shumë vdekje nga duhani.

Rregullat e reja duhej të hynin në fuqi nga korriku. Është ligji më i rreptë kundër duhanit në botë, i cili do të ndalojë shitjet për këdo që ka lindur pas 1 janarit 2009, do të reduktojë përmbajtjen e nikotinës në produktet e duhanit të tymosur dhe do të reduktojë numrin e shitësve të duhanit me më shumë se 90 për qind.

Qeveria e re e koalicionit e zgjedhur në tetor konfirmoi se do të anulonte ligjin të martën sipas një procedure urgjente, duke e lejuar atë të anashkalojë debatin publik, në përputhje me planet e shpallura më parë.

Ndihmësministri i Shëndetësisë, Casey Costello tha se qeveria e koalicionit ishte e përkushtuar për të reduktuar duhanin, por kishte marrë një qasje të ndryshme rregullatore për të dekurajuar zakonin dhe për të zvogëluar dëmin që shkakton. "Unë së shpejti do të sjell një paketë masash në Kabinet për të rritur mjetet në dispozicion për të ndihmuar njerëzit të lënë duhanin," tha Costello.

Vendimit për të hequr ligjin i mungojnë provat e forta kërkimore, injoron masat e mbështetura fuqishëm nga udhëheqësit maori dhe do të përjetësojë pabarazitë shëndetësore, tha studiuesja e Universitetit të Otagos, Janet Hoek. "Sprovat e mëdha klinike dhe studimet modeluese tregojnë se legjislacioni do të rrisë me shpejtësi normat e lënies së duhanit tek duhanpirësit dhe do ta bëjë më të vështirë për të rinjtë që të fillojnë të pinë duhan," tha Hoeck, bashkë-drejtues i një grupi që kërkon mënyra për të reduktuar duhanin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës