Zelanda e Re ka hapur plotësisht kufijtë e saj për të gjithë vizitorët

Shteti Covid në Zelandën e Re
Shteti Covid në Zelandën e Re / Foto: EPA-EFE / DAN HIMBRECHTS

Kufijtë e Zelandës së Re janë plotësisht të hapur për vizitorët nga e gjithë bota nga sot, hera e parë që nga marsi 2020 për shkak të pandemisë Covid-19.

Procesi i rihapjes së plotë përfundoi në mesnatën me orën lokale të së dielës, kur vizitorët që kishin nevojë për vizë, si dhe studentët ndërkombëtarë, u lejuan të ktheheshin në Zelandën e Re.

Sidoqoftë, shumica e udhëtarëve që vijnë në Zelandën e Re duhet të vaksinohen kundër Covid dhe të testohen dyfish negativ përpara mbërritjes, megjithatë, nuk ka më karantinë.

Video e ditës