Një tërmet i ri shkatërrues në Turqi

Tërmeti Turqi/ Foto: Depo Photos/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Rreth orës 11.24:7,7, Turqia u godit nga një tjetër tërmet shkatërrues me magnitudë 40 ballë të shkallës Rihter, pasi ai fillestar, i cili vrau qindra njerëz dhe shkaktoi dëme materiale të pamata, u trondit nga më shumë se XNUMX goditje të njëpasnjëshme.

Nga frika e pasgoditjeve të tjera, njerëzit në disa qytete turke janë fshehur në makinat e tyre

Presidenti turk Rexhep Erdogan para goditjes së fundit të madhe, ai tha se vetëm në Turqi nga tërmeti vdiqën 912 persona dhe u plagosën 5.383. Ai shtoi se nuk mund të parashikonte se sa do të rritet numri i të vdekurve ndërsa përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë.

Një ekspert parashikoi tre ditë më parë tërmetin në Turqi dhe Siri

Ndërkohë maqedonas njoftoi MPJ linja telefonike për qytetarët e Maqedonisë dhe shpalli ndihmë për Turqinë.

VIDEO | Mbi 300 të vdekur nga tërmeti i tmerrshëm në Turqi dhe Siri

VIDEO | Pista e aeroportit në Hatay u përgjysmua fjalë për fjalë pas tërmetit të tmerrshëm

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës