Partneri i ri: Tema për të diskutuar para marrëdhënies së parë

Foto: Freepik

Besimi është faktori më i rëndësishëm në çdo marrëdhënie intime dhe mund të forcohet përmes bisedës. Këtu janë disa tema për të diskutuar përpara se të bëni seks me partnerin tuaj të ri për herë të parë.

Qëndrimi juaj për seksin

Cili është këndvështrimi juaj për seksin dhe si ndiheni për partnerin tuaj të ri? A është një gjë normale në një marrëdhënie, një mënyrë për të marrë një përvojë të re seksuale - ka shumë opsione. Gjëja më e rëndësishme është që pikëpamjet tuaja për seksin të përkojnë me pikëpamjet e partnerit tuaj. Nëse ai dëshiron seks për një natë dhe ju prisni më shumë, është normale që gjërat nuk do të shkojnë në drejtimin e duhur. Prandaj, diskutoni gjithçka hapur.

Shëndeti seksual

Nuk ka asgjë të çuditshme të flasësh për shëndetin tënd seksual. Ndonjëherë simptomat e një STD mund të jenë të padukshme dhe në dukje gjithçka duket mirë. Nëse marrëdhënia juaj bëhet serioze, shkoni me partnerin për një ekzaminim dhe së bashku bëni të gjitha analizat e nevojshme. Në këtë mënyrë do të shpëtoni nga shqetësimi se mund të merrni një sëmundje veneriane. Nëse rezulton se njëri prej jush ka një sëmundje, kjo nuk është arsye për ta lënë në pritje jetën tuaj seksuale, ka shumë mënyra të tjera intime që mund ta shijoni.

Kontracepsioni

Prezervativët janë një zgjedhje e shkëlqyer për ju për sa kohë që ju ose partneri juaj nuk jeni alergjik ndaj lateksit. Diskutoni paraprakisht mënyrat se si dëshironi të mbroheni nga shtatzënia dhe sëmundjet ngjitëse. Mendoni për të gjitha opsionet e mundshme dhe vendosni për atë që ju përshtatet më së miri.

Trauma psikologjike

Nëse keni pasur ndonjëherë një përvojë seksuale negative, përsëritja e saj mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor. Prandaj duhet të flisni me partnerin për këtë temë. Nuk keni pse të futeni në detaje, por do të ishte mirë ta informoni për të shmangur dëmtimet e padëshiruara. Zbulimi i disa prej momenteve më të vështira të jetës suaj do të forcojë gjithashtu marrëdhënien tuaj.

Kufijtë

Keni ndonjë zonë dhe pozë "nuk shkoj"? Mos kini frikë të prishni jetën tuaj seksuale nëse ia zbuloni këto gjëra partnerit tuaj. Flisni hapur për pëlqimet dhe mospëlqimet tuaja. Gjasat janë të mëdha që pas kësaj bisede, seksi juaj të bëhet i përsosur.

Preferencat seksuale

Edhe pse shumë e konsiderojnë këtë bisedë joromantike, mësoni për zonat tuaja erogjene dhe fantazitë seksuale sa më shpejt të jetë e mundur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës