Një përpjekje e re e Ukrainës për të kthyer Krimenë do të ishte "e përgjakshme" dhe "e vështirë"

Krime / Foto: Arthur Lookyanov / Alamy / Alamy / Profimedia

Presidenti rus Vladimir Putin shpresonte të pushtonte Ukrainën brenda dhjetë ditësh. Pas nëntë muajsh ai po përballet me probleme serioze në territoret që arriti të pushtonte. Tani, vrulli është në anën e Ukrainës, pasi forcat nga Kievi arritën të kryejnë dy kundërsulme të rëndësishme, në pjesën verilindore rreth Kharkiv dhe në jug pranë Khersonit, të cilat në fund përfunduan me humbje minimale dhe maksimale. triumfi, shkruan e përjavshmja e famshme britanike "Ekonomist".

Por këto fitore tani kanë ngritur pyetjen se çfarë mund të nënkuptojë poshtërim të mëtejshëm për Rusinë. Sukseset e fundit të Ukrainës tani mund të nxisin ofensivën e tyre të mëtejshme për të çliruar territoret ukrainase të pushtuara më parë, si Krimea, të cilën ushtria e Vladimir Putin e aneksoi në 2014.

Në një intervistë të publikuar javën e kaluar, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky njoftoi se ushtria ukrainase "ai dëshiron të rimarrë të gjitha territoret".

Volodimir Zelenski
Volodymyr Zelenski / 15 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Por ekspertët perëndimorë kanë frikë se një përpjekje e tillë nga Ukraina do të ishte "shumë e vështirë", shkruan "Economist".

Komandantët ukrainas janë shumë të kujdesshëm për hapat e ardhshëm të ushtrisë.

"Nëse i hartojmë planet tona në rrjetet sociale dhe në televizion, nuk do të arrijmë asgjë," thotë Mykhailo Zabdorsky, një ish-komandant i Forcave Ajrore të Ukrainës.

Për Zabdorskin, kthimi i Krimesë për momentin nuk është e mundur dhe nëse Kievi dëshiron diçka të tillë, duhet të planifikojë për vitin 2023. Dhe kur do të fillonte një operacion i tillë është një tjetër pyetje e vështirë. Por sipas tij, “historia ka treguar gjithmonë se mbajtja e Krimesë është shumë e vështirë”.

Sipas informacioneve të gazetës britanike, mundësia e një ofensive ukrainase në Krime "nuk përjashtohet". Rrugët që i çojnë ukrainasit në Krime janë tani brenda rrezes së sistemeve raketore HIMARS, të cilat kanë shkaktuar një dhimbje koke të madhe për forcat ruse që kur arritën në ndihmë të Ukrainës nga aleatët perëndimorë këtë verë.

Ekspertët besojnë se tani për tani Ukraina do të fokusohet në fusha të tjera. Por sulmet e ngjashme me atë në urën e Krimesë nuk mund të anulohen. Dhe vetë rusët e dinë këtë, prandaj vendosën të forcojnë mbrojtjen e tyre, kujton “Economist”.

“Ne kemi dëshmuar në çdo fazë se taktikat dhe fokusi ynë në logjistikë janë të sakta. Do ta tregojmë sërish”, tha një burim ukrainas për gazetën britanike.

Betejat e shumta për Krimenë gjatë shekujve u ofrojnë ukrainasve shumë njohuri. Aneksimi i Rusisë, i cili përfundoi kryesisht pa gjak në vitin 2014, në të cilin humbën jetën vetëm dy ushtarë ukrainas, nuk është një shembull tipik i asaj që mund të ndodhë në të vërtetë.

Operacionet ushtarake në Krime zakonisht përfundojnë me mijëra të vdekur: vetëm në shekullin e kaluar, qindra mijëra kanë rënë në portat e ishullit, kryesisht në luftën civile ruse dhe në Luftën e Dytë Botërore. Rruga për në Krime do të jetë gjithmonë e përgjakshme.

Ambiciet e Ukrainës për të kthyer Krimenë

Ndryshojnë mendim ekspertët?

Veteranët ukrainas duket se po ndryshojnë mendje. Admirali Mykola Zhibarev, i cili në vitin 1992 provokoi rënien e flotës ruse të Detit të Zi duke deklaruar se fregata e tij ishte ukrainase, tani thotë se diplomacia është mënyra më premtuese për të rifituar territorin e diskutueshëm.

Andriy Ryzhenko, një kapiten i marinës ukrainase në pension, i lindur në Krime, thotë se një operacion i suksesshëm do të kërkojë shumë gjëra për të shkuar siç duhet. "Ekziston një perspektivë reale që gjërat të përfundojnë me gjakderdhje." Është një operacion që Ukrainës nuk i nevojitet”.

Zabdorski, nga ana tjetër, këmbëngul se ukrainasit kanë një plan që “duhet” të jetë i suksesshëm. Por ai beson se Ukraina nuk ka nevojë ta "detyrojë" këtë sulm.

FOTO/ Krime, Wikipedia

Sipas tij, ka edhe skenarë të tjerë “interesant” që mund të realizojnë forcat ukrainase. Sulmet e Ukrainës me dronët në flotën e Detit të Zi në fund të tetorit, dëmtimi i anijes Admiral Makarov dhe shkatërrimi i një pjese të urës së Kerçit ishin shembuj të të menduarit të Ukrainës.

Udhëheqësit politikë në Kiev pranojnë privatisht se rimarrja e Donbass dhe Krimesë është më e ndërlikuar sesa të lëshojnë slogane publike, raporton "Economist".

Ata pranojnë se shumica e popullsisë atje mbetet armiqësore ndaj Kievit. Operacionet në Kharkiv dhe Kherson, për shembull, u ndihmuan nga një rrjet "informatorësh dashamirës". E kundërta do të ndodhë në zonat e Donbasit që mbahen nga Rusia që nga viti 2014, dhe ku shumica e simpatizantëve të Kievit kanë kohë që kanë ikur ose janë dëbuar. Operacioni për rimarrjen e Krimesë ka të ngjarë të ndeshet me rezistencë partizane nga pro-rusët.

Nuk është aspak e qartë se Ukraina mund të mbështetet në pjesë edhe më simpatike të popullsisë, siç është komuniteti tatar i Krimesë, shumë prej të cilëve deri tani e kanë pranuar sundimin rus si të dhënë.

Foto: Profimedia

Por Mykola Bilieskov, një analist në Institutin Kombëtar për Studime Strategjike të Ukrainës, thotë se Zelensky tani është i lidhur me premtimin e tij për të kthyer Krimenë.

Edhe përpara kundërsulmeve të suksesshme në Kharkov dhe Kherson, sondazhet treguan se më shumë se 84% e ukrainasve ishin kundër bërjes së lëshimeve territoriale ndaj Rusisë në çdo negociatë; këto shifra janë pothuajse me siguri më të larta tani.

Kjo ngre mundësinë që presidenti i Ukrainës mund të "mbështetet në një cep", përfundon The Economist. Përpjekja për ta rikthyer Krimenë nën sundimin ukrainas do të ishte një përpjekje e kushtueshme ushtarake – dhe do të shkaktonte një përçarje me aleatët që ai nuk mund të përballojë t'i largojë.

Video e ditës