Shkencëtarët norvegjezë pohojnë se kanë prova që diga pranë Khersonit u hodh në erë

Foto: Twitter

Shkaku i shpërthimit të digës Kakhovka pranë Kherson është ende i paqartë, por prova të reja po dalin në pah se si u dëmtua.

Sinjalet sizmike të regjistruara në Bukovina, Rumani, 620 kilometra larg nga Nova Cahovka, treguan se shpërthimi ndodhi në orën 372:02 të mëngjesit të së martës, zbuluan sizmologët norvegjezë.

Shkencëtarët nga Nosar, një organizatë sizmologjike norvegjeze, thonë se koha dhe vendi përputhen me shembjen e digës, raporton BBC, duke shtuar se vetëm një sasi shumë e madhe eksplozivi mund të kishte prodhuar një sinjal të zbuluar pothuajse 650 kilometra larg.

Që në fillim, Ukraina akuzoi Rusinë për hedhjen në erë të digës.

Ata thonë se tani kanë prova për të mbështetur këtë akuzë, me Shërbimin e tyre të Sigurisë Kombëtare që pretendon se ka përgjuar një bisedë telefonike midis dy burrave që flisnin rusisht, të cilët thanë se thyerja e digës ishte rezultat i aktiviteteve të një grupi sabotues rus.

Moska, nga ana tjetër, mohoi se ishte fajtor. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e quajti atë një akt "sabotimi" që do të linte gadishullin e Krimesë, një zonë e aneksuar nga Rusia në 2014, pa ujë.

Analistët besojnë se shkatërrimi i digës duke vendosur eksploziv brenda është një skenar shumë më i mundshëm, gjë që kontribuon edhe nga fakti se diga ishte plotësisht nën kontrollin e forcave ruse përpara shkatërrimit të saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës