Normalizimi i marrëdhënieve Kinë-Vatikan – Kardinali Parolin do të shqyrtonte formula të reja diplomatike

Vatikan/foto: MPB

Prania e qëndrueshme në Kinë, përfaqësimi i përhershëm dhe përmirësimi i marrëdhënieve - Vatikani kërkon afrim me Pekinin. Sekretari i Shtetit i Vatikanit, kardinali Pietro Parolin, bëri të ditur se do të shqyrtojnë formula të reja diplomatike.

Vitin e kaluar, Vatikani mori lejen për të pasur një përfaqësues lokal papal në Vietnam, gjithashtu një vend komunist me të cilin nuk ka marrëdhënie diplomatike.

Në asamblenë e përgjithshme të 79-të të Konferencës së Ipeshkvijve Italianë në Vatikan, Parolin foli për kishën kineze, e cila ofroi një platformë të rrallë për bisedime të nivelit të lartë midis dy palëve, dhe një nga të pranishmit ishte peshkopi i Shangait, Joseph Shen. Bin, i cili u emërua nga autoritetet kineze pa u konsultuar me Vatikanin, gjë që ishte shkelje e marrëveshjes së peshkopëve të vitit 2018. Megjithatë, Papa miratoi në mënyrë retroaktive masën vitin e kaluar, duke tërhequr kritika nga katolikët konservatorë.

Në një video-mesazh për konferencën e sotme, Papa tha se Kisha Katolike ka bërë përparim në Kinë përmes durimit dhe tejkalimit të sfidave.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës