Vendet nordike do të krijojnë një mbrojtje ajrore të unifikuar kundër kërcënimit nga Rusia

vendet nordike
Vendet nordike / Foto: MPB

Komandantët e forcave ajrore të Suedisë, Norvegjisë, Finlandës dhe Danimarkës thanë sot se kishin nënshkruar një letër qëllimi për të krijuar një mbrojtje ajrore të unifikuar nordike për të kundërshtuar atë që ata e quajtën "kërcënimi në rritje nga Rusia".

Mediat britanike bëjnë të ditur se qëllimi i mbrojtjes ajrore nordike është të veprojë në bazë të metodave tashmë të njohura të veprimit në kuadër të NATO-s.

“Ideja e integrimit të forcave ajrore u iniciua në fillim të pushtimit rus të Ukrainës”, tha komandanti i forcave ajrore daneze, gjeneralmajor Jan Damm.

Në nënshkrimin e letrës së qëllimit, në bazën ajrore Ramstein, në Gjermani, javën e kaluar mori pjesë kreu i Komandës Ajrore të NATO-s, gjeneral James Hacker, i cili është gjithashtu përgjegjës për Forcat Ajrore të SHBA në rajon.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për anëtarësim në NATO vitin e kaluar dhe kërkesat e tyre ende duhet të ratifikohen nga Turqia dhe Hungaria.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës